Bardak tadı değiştiriyor

2015/08/03 Yaşam,Yeme-İçme damladogan

Eskiden her şey ne kolaydı şarap da bira da tek tip bardaklarda sunulurdu. Yıllar geçti sunum çeşitlendi. Sadece estetik amaçlı değilmiş meğer nedeni. Araştırmalarla kanıtlanmış. Her içkinin sunulduğu bardağa göre tadı değişiyormuş!

 

Alkolik olmak en büyük sorunlardan biri. Her yıl 3 milyondan fazla ölüme neden oluyor ve acil tedavi edilmeli. Ama sosyal içiciliğin, hele de bu sıcaklarda yeri ayrı. Yıllardır dışarıda içtiğim içkilerin tadı hep evde içtiklerime kıyasla daha güzel gelmiştir bana. Psikolojik sanıyordum ama değilmiş. İçkilerin servis edildiği bardak meğerse aldığımız tattan, içme şeklimize her şeyi etkiliyormuş. Okudukça daha da meraklandım, meraklandıkça daha çok araştırdım. Buyurun bulduklarım…

Dar ağızlı bardak tatlı ve asitli algılatıyor

Son dönemde fark etmişsinizdir neredeyse her biranın kendine özgü bir bardağı var. Bu tesadüf değil. Hepsinin amacı belli. Özellikle de o bardakların ağız kısmı büyük önem taşıyor. Mesela ağzı dar olan bir bardaktan daha yavaş, yudumlayarak içebiliyoruz. Bu sayede de içki önce dilin ön ve yan kısımlarına geliyor. Böylece de başta o içeceğin tatlılığını ve asiditesini alıyoruz. Mesela tatlı malt içeren bira firmaları genelde bu tarz bardaklar tasarlıyor. Ağzı geniş olan bir bardak ise lıkır lıkır içmemize neden oluyor. Bu da o içeceği dilin arkasına yani acılığı aldığımız bölüme yöneltiyor.

Kıvrımlı bardaklar daha hızlı içiriyor

Aslında yeni değil, 2012’de yapılan bir araştırma… İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar belgesel izleyen deneklere farklı zamanlarda farklı bardaklarda limonata veriyorlar. Sonuç açık ara farklı. Buna göre kıvrımlı bir bardakta sunulduğunda, içinde her ne olursa olsun insanlar düz bir bardağa göre daha hızlı içiyor. Öyle ki aradaki süre farkı 5 dakikaya kadar çıkıyor. Araştırmacılar bir bara gidip deneyi tekrarlamış. Aynı barda düz ve uzun bardaklarda bira sunulduğunda satışın azaldığı fark edilmiş. Birçok biranın tombik bardaklarda verilmesinin nedeni demek ki buymuş.

Çok içtim sanan yavaşlıyor

İngiltere’deki aynı araştırmanın bir ayrıntısı daha var. Bu da olayın aslında algılarla ne kadar alakalı olduğunu koyuyor ortaya. Araştırma sırasında “deneklere bardağın yarısına geldiğinizde haber verin” demişler. Kıvrımlı bardakta içenler daha fazla içtikten sonra bardağı yarıladıklarını zannetmiş. Düz bardakta içenler, bardakta daha fazla limonata varken yarıladığını sanmış. Araştırmanın diğer ayağında ise kıvrımlı bardaklara 1/4, 1/2 ve 3/4 diye işaretler konulmuş. Ne kadar içtiğinin farkında olanların daha yavaş içtiği belirlenmiş.

Kulp, içeceğin ısınmasını engelliyor

Bardağın, bira bardakları gibi kulplu olmasının bile bir amacı var. Bazı içecekler neredeyse buz kadar soğuk servis ediliyor. Ancak elin 36-37 derecelik ısısı bu içeceklerin hızla ısınmasına neden oluyor. Kulp bu açıdan önemli. Bu nedenle bira bardaklarının bazıları kulplu. Soğuk şaraplarda da bardağın sapından tutulması öneriliyor. Ama tam tersine bazı içeceklerin biraz ısınıp aromaların birbirine karışması gerek. Mesela konyak… Bu nedenle o bardaklar daha avucun içine gelecek şekilde tutuluyor, elin sıcaklığıyla ısınıyor.

Bardağın üst kısmı dar olursa asidi kaçmaz

Bardak şekli biranın karbonlaması açısından önemli. Bu sayede biranın asiditesini, keskin tadını ve acılığını artırmak mümkün. Sadece kullanılan bardakla bu oranlarla oynanabiliyor. Aşağı doğru genişleyen bardaklar sürekli baloncuk girdabı yaratıyor.  Böylece yukarıda hep krema gibi yumuşacık köpük oluyor. Alttaki biranın da kaba tabirle asidi kaçmıyor.

 

, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...