Aldatma, hackleme, şantaj… Her şey bu hikayede!

2015/08/23 İlişkiler,Sosyal Medya,Yaşam damladogan

Aldatma, hackleme, şantaj… 

Her şey bu hikayede!

Sadık bir eş bulmak zor iş. Hele de günümüz şartlarında… Adamın aklını çelecek yeterince şey yokmuş gibi internet de tuzu biberi oluyor. ABD’de evliler için çöpçatanlık hizmeti veren bir internet sitesi geçen ay hacklenmişti. Etik hackerlarımız siteyi kapatın demişlerdi. Site yöneticileri teklifi kabul etmeyince hackerlar milyonlarca kullanıcının bilgilerini internete saldı. Görün şimdi olayları. Şu an ABD’de boşanma avukatı olmak varmış!

Yaş ilerledi, evlilik baskısı arttı diye midir bilmem… Belki de algıda seçiciliktir… Çok fazla aldatma hikâyesi duyar oldum etraftan. Anne-babalarımızın huzurlu evlilikleri sanki toz bulutu oldu uçtu. Ben bu depresyonu atlatmaya çalışırken bir de teknoloji darbesi yedim. Evlilerin eşlerini aldatmaları için kurulan ve tek amacı ‘yasak ilişki’ yaşatmak olan bir internet sitesi olduğunu geçen ay o sitenin hacklendiği haberleriyle öğrenmiştim… Hackerlar internet sitesinin kapatılmasını talep ediyordu. Site yönetimi kabul etmedi. Geçen hafta ise ‘etik’ hackerlarımız kızıp çaldıkları bilgileri internete yaydı. İşler karıştı. Yakalanan yakalanana… Gelin size hikâyeyi baştan anlatayım.
  

Slogan net: Hayat kısa kaçamak yaşa

 

Sitenin adı Ashley Madison… 2001 yılında kurulmuş. Ama anında kendilerini diğer online tanışma sitelerinden ayırmayı başarmışlar. Hem de çok radikal bir şekilde, evli çiftlere odaklanarak… Sloganları net: “Hayat kısa. Kaçamak yaşa”. Merakla giriş sayfasına şöyle bir göz attım. Hâlâ her yerde ‘gizli’, ‘güvenli’, ‘güvenlik ödüllü’ site diye etiketler var. Bir de açıklama ve taahhüt: “Kaçamak garanti paketimiz ile birlikte, mükemmel kaçamak partnerini bulacaksınız”. Başlarına gelenlere bakarsınız fazlasıyla iddialı… Siteye üye olmak ücretsiz.  Ama birine mesaj ya da sanal bir hediye göndermek isterseniz kredinizin olması gerekiyor. O da işte parayla satın alınıyor. 


39 milyon kullanıcının fantezileri internete düştü

 

Aldatmak zaten riskli iş. Şimdi bir de bunu yapanları başka bir dert sardı. Ya sadece aldattığım değil, fantezilerimden, kredi kartı detaylarıma tüm bilgilerim internete yayılırsa diye… Dile kolay öyle 3-5 değil, 39 milyon kullanıcısı olan bir internet sitesinden bahsediyoruz. Profillerinden sızan açıklamalara göre kimi ‘evde mutlu olmayan’ birini arıyor, kimi sadece ‘sıkılmış, heyecan arayan’ birini…  Örneğin Kanada Göçmen Ofisi’nden biri, “En büyük heyecanım telefonumun çalması ve 15 dakika sonra bir yerde buluşalım diye birinin bana randevu vermesi”  diyor ve  “Kapıda sürprizle karşılanmaya bayılırım” diye de ekliyor. Hackerlar bu mesajı, telefon numarasıyla birlikte paylaşmış hem de. İnanın içim acıdı… 

Hackerlar hesapların silinmemesine tepkiliymiş

 

Bilgisayar korsanlarının hackleme nedeni sitenin ‘dürüst’ olmaması. Siteye bir kere üye oldunuz diyelim… Daha sonrasında vazgeçip de hesabınızı kalıcı olarak silmek isterseniz 19 dolar (yeni kurla yaklaşık 55 lira) talep ediyorlar. Bu ‘kalıcı silme’ özelliğinden site sadece 2014’te 1.7 milyon dolar kazanmış düşünsenize… Ama işte hackerlar buna tepkili. Çünkü iddialarına göre bu parayı ödesen bile bilgilerin kalıcı olarak silinmiyor. Bu yüzden de hackerların hedefinde bireyler değil şirket var. Hackerlar kendilerini kanıtlaman istercesine hesabını silenlerin bilgilerini bile ortaya döktü. Sadece o da değil… Bir üyenin sitede ne kadar harcama yaptığı da internete düştü. Yani “Aşkım, profili meraktan açtım sonra hemen kapattım” diye paçayı sıyırma şansın da yok. Bir de mesaj yayınlamışlar. “Kadın profillerinin çoğu sahte, üyelerin yüzde 90-95’i erkek” diye. Eşini yakalayan kadınlara “üzülmeyin, teselli eder mi bilemeyiz ama büyük ihtimalle fiziksel bir şey yaşanmamıştır” diyorlar. 
  


En fazla ‘aldatan’ şehir Sao Paulo çıktı

 

Birçok kişi için kabus olsa da bir sürü istatistik de çıktı bu hacklenmeden. Mesela en fazla aldatan şehirler… Buna göre siteye açık ara en fazla üyelik 375 bin üye ile Brezilya’nın Sao Paulo kentinden. Onu 200 binin üzerinde üyelikle New York (ABD), Sidney (Avustralya), Toronto (Kanada), Santiago (Şili) ve Melbourne (Avustralya) takip ediyor. Üstelik üyeler arasında 15 binden fazla Amerikan ordu ve hükümet uzantılı mail adresi var. Sitedeki Türklerin sayısı ise bin 500’ü buluyor. 

  Arap ülkelerinde eşcinselleri idam korkusu sardı

 

Uzmanlar uyarıyor haliyle. Hackerlar Robin Hoodluğa soyunmuş olsa da bu kadar verinin internete düşmesi korkunç sonuçlar doğurabilir. Kavgalar, boşanmalar hatta intiharlar… Örneğin Suudi Arabistan’dan bir eşcinsel hackerlara açık mektup yazmıştı. “Bilgilerimi yayınlarsanız idam edilebilirim” diye. Sadece o değil… Suudi bin 200 üye için zina da cezasız kalmıyor. Ama bunu fırsata çevirenler de var tabii. Orantısız zeka işte… Belli bir ücret karşılığında “profil aslında sahte, ben yarattım” diye olayı üstlenmeyi kabul edenler türedi. İnternette bolca ilana rastlamak mümkün. Hukuk büroları da çoktan olaya atladı. Ama kıssadan hisse. İnternette hiç bir şey gizli kalmıyor. Siz siz olun iki gün sonra başınızı ağrıtacak şeyleri online ortamlardan uzak tutun. 
, , ,

Related Post

Kadınlar neden aldatır?

Yorumlarınız benim için çok önemli...