Menopoza gıdalarla dur deyin

2015/09/27 Kadınsal Mevzular,Yaşam damladogan

 

Menopoza gıdalarla dur deyin

 

Hepimizin korkulu rüyası… Ama yapacak bir şey yok. Her kadın menopozla bir gün tanışacak.  Sıcak basmaları ve alınan kilolar o sürecin en büyük sorunu belki de. Peki, hayat tarzınızı değiştirerek bunları engellemek mümkün desem? Buyurun vücudunuzda değişen dengeleri nasıl ayarlayacağınızı uzmanların önerilerine göre anlatayım. 

 

Pazı yaprağıyla sıcak basmalarından kurtulun

Menopoz sırasında yaşanan sıcak basmalarını sadece yediklerinizle engellemek mümkün. Bunun için özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Pazı yaprağı bunların başında geliyor. Özellikle A ve K vitamini açısından da zengin pazı yaprağı. Sadece yarım tabak pişmiş pazı 2 mg E vitamini içeriyor. Günde ihtiyacımız olan E vitamini miktarı zaten 15 mg. Pazı kalsiyum ve magnezyum açısından da zengin. Yani menopoz sonrası yaşanabilecek kemik erimesi için de önem taşıyor. Bu süreçte acı ve baharatlı yiyeceklere ise dikkat. O korkunç sıcakları daha da artırabilirler.
 

Yaban mersini enfeksiyondan korur

 
Menopoz döneminde yaşanan hormon değişikliği yüzünden sık karşılaşılan sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonu. Engellemek için yardıma küçücük bir meyve koşuyor: Yaban mersini. Antioksidan türü olan proantosiyanidin dolu yaban mersini. Bu da idrar kesesinde bakteri birikmesini engelliyor.
 

Lifler için elma yiyin

İngilizce’de ünlü bir deyiş vardır: Günde bir elma insanı doktordan uzak tutar diye. Orta boylarda bir elma yemeye bakın her gün. Çünkü kabuğuyla yenecek o bir elmada 4 gram lif ve bolca potasyum var. Ateş basmalarını da yatıştırma şansı var elmanın. Kandaki trigliseridleri düşürme, kalp ve damar sağlığını artırması da mümkün.
 

Yağa ve karbonhidrata veda edin

Menopozun en önemli özelliği östrojenin azalması. Bu nedenle de tartıda rakamların yükselmesine şaşırmamak gerek. Ancak fazla şekerli ve doymuş yağlı yiyeceklerin hormonel dengeyi bozduğunu unutmamak gerek. İnsülin, kortizol ve östrojeni artırdıkları için kilo alımına ve ateş basmasına neden olabilirler. Bu yüzden de menopoz döneminde düşük kalorili yiyecekler tüketmeye çalışın. Çok acıkırsanız çiğ sebze ve humus gibi proteinli ya da sebzeli atıştırmalıklar tercih edin.
 

Kuruyan gözlere somonlu terapi

Menopozun bir diğer sorunu ise kızaran, kuruyan ve yorulan gözler. Siz de bunlardan şikayetçiyseniz çare somon balığında. Göz sağlığınız için omega 3 ağırlıklı bir diyet uygulamanız gerek. Bu da en çok yağlı balıklarda var. Somon, uskumru ya da alabalık tercih edebilirsiniz. Haftada en az 2 kez yaklaşık 80-85 gram balık yiyin. Bu balıkları balkabağı ya da lahana gibi sonbahar sebzeleriyle pişirmeyi deneyin. Elma ve soğanlı somon da öneriliyor.


Libidomu nasıl artıracağım diyenlere hindi

Menopozda libidosu düşenler için de çare var. Libido düşüklüğünün tek nedeni hormonel. Bu yüzden de çözmek düşündüğünüz kadar zor değil. Libidoyu yükseltecek şey ise arjinin isimli amino asit. O da yağsız proteinli besinlerde var. Mesela hindilerin göğüs eti gibi… Yanında avokadoyla birlikte yemek doktorlara göre çok sağlıklı.

, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...