Bakın onlar siyasetçilerini nasıl seçiyor

Bakın onlar siyasetçilerini nasıl seçiyor

1 Kasım 2015 0 Yazar: damladogan

Bakın onlar siyasetçilerini nasıl seçiyor 

Artık son dönemeç. Hepimiz kaderimizi belirleyecek seçimlere kilitlendik. Ruh halimiz gergin. Ama siyaset dediğin daha eğlenceli de olabiliyor zaman zaman. Hep bıyıklı ve takım elbiseli amcalar değil işte. Hatta “bakınız böyle şeyler dünyada sık sık oluyor”. Son dönemde günümüze renk katan, içimizi açan politikacılar da var.

 

Kanada’nın gözlere bayram ettiren Başbakanı

 

Son dönemin dillere destan başbakanı Kanada’dan. ‘Gerçek değişim’ sloganıyla Liberaller adına seçim kampanyası yürüten boksör Justin Trudeau. 1971 doğumlu. Genç, çevik ve ahlaklı! Onun yüzünden tüm kadınlar Kanada’ya iltica etme derdinde. Muhafazakârların 9 yıllık iktidarına son verdi Kanada’da. Ancak siyasi başarısından çok fiziğiyle gündemde. Dövmesi olan ya da bunu açık açık sergilediği için dövmesi olduğunu bildiğimiz tek siyasi lider. Biraz deli. Eşcinsel haklarına dikkat çekmek için katıldığı bir TV programındaki eşcinsel sunucunun dudaklarına yapışmıştı mesela. Bir yardım kuruluşu için striptiz yaptığı videosu bile var. Kadınlar sosyal medyada onun için ‘MILF’ kısaltmasını değiştirip ‘Sevişmek İstediğim Başbakan’ anlamına gelen ‘PILF’ (Prime Minister I’d Like to F.ck) yaptı. Ama maalesef kendisi kapılmış. Eşi ve 3 çocuğuyla mutlu bir hayat sürüyor.

6 ayda yoktan varolan komedyen Devlet Başkanı

Liderlerden başlamışken Guatemala’dan bahsetmeden olmaz. Bu küçük Orta Amerika ülkesi herkesi şoke etti geçen hafta. Yüzde 70 gibi ezici bir oyla yeni Devlet Başkanı ülkenin en ünlü komedyeni Jimmy Morales oldu. Cem Yılmaz’ın seçilmiş 2. Cumhurbaşkanımız olduğunu hayal edin bir. Düşünmesi bile eğlenceli… Morales’in siyasi bir bilgisi yok. Seçim bildirgesi bile sadece 6 sayfalık. Öğretmenlerin üzerine konum bildiren GPS takacağını söylüyor örneğin. Böylece derslere girdiklerinden emin olacakmış. Ya da çocuklara bedava akıllı telefon dağıtmayı vadediyor. Nisan ayında anketlerde Morales’e olan destek yüzde 0.5’ti. Ama kısa sürede adeta sembolleşti ülkede. Yolsuzluk yüzünden istifa eden ve ardından tutuklanan eski Devlet Başkanı’na karşı değişim isteyen halkın sesi oldu.

Size bir de korsan parti versek

Son dönemde Avrupa siyasetini kasıp kavuran Korsanlar Partisi hareketi var bir de. Açık deniz değil, internet korsanı onlar. İlk defa 2006’da İsveç’te kurulmuştu parti. Rick Falkvinge isimli 43 yaşındaki bir yazılımcı tarafından… İnternet özgürlüğü istiyordu. Dosya paylaşımının serbest ve parasız olmasını, telif hakkı ve patent yasalarının kalkmasını savunuyordu başta. Daha sonra internette bireylerin gizliliği gibi daha büyük bir mücadele alanına girdi. 2009’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 7.13 oranında oy alarak 5. parti oldu. Birkaç yıl içinde bu hareket dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bugün 42 ülkede aynı isimle partiler var.  


Hologramla aynı anda 53 farklı yerde miting yaptı

Geçen yıl göreve gelen Hindistan Başbakanı Narendra Modi de konuşulması gereken liderlerden. İyi eğitim almış, vizyon sahibi biri. Hindistan’ın dünyada hak ettiği yerde olmamasına kızgın. “Teknoloji bizden sorulur” deyip bunu ön plana çıkarıyor sürekli. Aralık 2012’de yerel seçimler öncesinde hologram teknolojisini kullanıp, aynı anda 53 farklı yerde miting yapmıştı. Çok konuşulan bu hamlesiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girdi. Bizim mitinglerde bu nasıl eksik kaldı hayret. Sosyal medyada da çok aktif. 16 milyona yakın takipçisi var Twitter’da. (ABD Başkanı Obama’nın 5 milyon, Papa Francis’in 8 milyon takipçisi var öyle kıyaslayın). Tamam Hindistan nüfusu 1.3 milyara dayandı ama yine de Obama’ya bu kadar fark atması takdire şayan. Uluslararası Yoga Günü ilan edip başkentin göbeğinde 35 bin kişiyle birlikte yoga yaptı geçen aylarda. Tuvalet erişimi olmayanların yüzde 60’ının Hindistan’da olmasına dikkat çekip, halka “tapınak değil tuvalet yapın” diye sesleniyor.