İletişimde mağara devrine dönüyoruz

2015/11/29 Sosyal Medya,Teknoloji,Yaşam damladogan

Yanlış okumadınız. Evet, on binlerce yıl öncenin iletişim yöntemine döndük. Mağara insanları gibi biz de resimlerle iletişim kuruyoruz artık. Üstelik 2018’de neredeyse hiç konuşmamıza gerek kalmayacak!


Eskiden hayal bile edemeyeceğimiz kadar çok ‘online’ız. Kullanılan aktif mobil cihazların sayısının dünya nüfusu olan 7.2 milyarı aşmasının üzerinden bir yıl geçti neredeyse. O gün insanlık adına dönüm noktasıydı belki de. Bilim insanları dokunmatik ekran kullanmaktan uzun vadede yeni nesillerin başparmakları uzayacak diyor ya… İşte bu fiziksel bulgu bile yeter aslında yeni hayatlarımızı anlatmaya. Bu alışkanlıklar kendimizi nasıl ifade ettiğimizi de değiştiriyor haliyle. Artık konuşmak zor geliyor birçoğumuza. Uzmanların araştırmaları da bu gerçeği ortaya koyuyor. Buna göre 2018’de kurduğumuz iletişimin yüzde 84’ü görsel olacak. İster Instagram sayesinde deyin, ister emojiler… Rakamlar ve araştırmalar ortada.

Kelimelerden emojilere döndük

Nasıl başladı bu alışkanlık diye düşünüyorum da… 1000 SMS paketleri alırdık operatörlerden. Herhalde böyle alıştık sisteme. Şimdi ücretsiz mesaj uygulamalarında geçiriyoruz günlerimizi. Çevrimiçi olmadığımız an yok. Sesten yazıya döndük ilk başlarda. Ama sonra işler değişti. İletişim kurmanın da kolayını bulduk. Emojiler her derdimize deva maşallah. “Kahve içmeye mi gitsek” yazmak yerine ikonu seç, soru işareti koy yeter. “Çok komik”, “sana kızdım”, “uykum geldi”… Hepsinin kendi emojisi var. Apayrı bir dünya oldu bu emojiler. Hatta güçleri biraz sınırı aştı bile… Örneğin Ocak ayında ABD’de Brooklyn’de yaşayan 17 yaşındaki Osiris Aristy Facebook sayfasında polis emojisinin hemen ardından silah emojisi koyunca, ‘kafasına silah doğrultulan bir polis memuru’ etkisi yarattığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Savcı bunun da terör tehdidi sayılması gerektiğini savundu.

Yılın kelimesi gülen emoji oldu

Emojilerin gücü kayıtlara da geçti… Oxford Sözlükleri her yıl ‘yılın kelimesini’ seçer. Çok saygındır bu seçim. İnce elenir sık dokunur. Ne kadar sıklıkla kullanılmış, ne kadar yaygın olmuş, yaşadığımız dönemi yeteri kadar yansıtıyor mu… vb. gibi. 2013 yılının kelimesi ‘selfie’ydi mesela. 2014’ünkü ise elektronik sigaraların dumanına verilen yeni isim ‘vape’. 2015’inki geçen hafta belirlendi. Ne mi seçildi dersiniz? Kelime değil… Gözünden yaşlar gelircesine gülen sarı kafa emoji… Kelimelerin hepsini geçmiş kullanımda da, popülaritede de… İngiltere’de geçen yıl kullanılan emojilerin %20’si, ABD’de ise %17’si bu gülmeli olanmış…

Görsel paylaşırsan etkileşim 6 kat artıyor

Görsel iletişimi emojilerle sınırlamak da doğru değil tabii. İşin bir de pazarlama boyutu var. Araştırmalar insanların bir sayfa yazının sadece yüzde 20-28’ini okuduğunu, geri kalanına göz gezdirdiğini ortaya koyuyor. (Yani şuan bunu okuyorsanız şanslıyım). Dikkatimizi çeken şey görseller oluyor. Bir fotoğraf gördüğümüzde durup bakıyoruz. İşte bu yüzden de rakamlar çok iddialı. Paylaştığımız herhangi bir şey eğer görsel içeriyorsa insanların o paylaşımla etkileşim oranı yüzde 650 daha fazla oluyor. Daha fazla okuyorlar, daha fazla beğeniyorlar, daha fazla paylaşıyorlar… Belki de bu yüzden şuan en hızlı gelişen sosyal ağların başında Tumblr, Pinterest ve Instagram geliyor.

  • 2018 itibariyle internetteki trafiğin yüzde 74’ü video içerikli olacak.
  • Görsel içeren Tweetler yüzde 18 daha fazla tık, yüzde 89 daha fazla favori, yüzde 150 daha fazla retweet alıyor.

, , ,

Related Post

Konum değil ilişki, durumunu bildir:)

Konuşamıyorsan emojiyle anlat

Yorumlarınız benim için çok önemli...