Onlar ne giyse internet yıkılıyor

2016/01/17 Çocuk,Moda damladogan
Artık modayı çocuklar belirliyor
Onlar ne giyse internet yıkılıyor


Bu aralar etraf internet fenomeni bebeklerle ya da tabiri caizse “baby fashionista”lar ile doldu taştı. Prens George’un okulun ilk günü giydikleri yok satıyor. Sadece o da değil. Beckhamların kızı Harper ve Kim Kardashian-Kanye West çiftinin kızı North West ne giyse, arama motorları adeta kilitleniyor.


Minik Prens George büyüdü de okula başladı

İngiltere’de 2.5 yaşındaki Prens George ay başında anaokuluna başladı. Annesi Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın çektiği iki fotoğraf paylaşıldı internetten. Hormonlardan herhalde haber merkezinin kadınları olarak o fotoğrafları görünce hepimizden ortak bir tepki geldi: “Oouuw”. Tombik tombik yanaklarıyla gönlümüzü fethetti minik Prens. Biz şirinliğe kitlenmiştik ama “çocuğu olan anlar” dedikleri herhalde meğer bizim Prens internette bambaşka bir akım yaratmış.


Herkes Prens’in montunu arıyor

Şarkıcıların, oyuncuların hatta first ladylerin giydiklerinin yok satmasına alışmıştık zaten. Ama olay çocuklara kadar inmiş. Prens George’un dirsekleri süet yamalı, lacivert montu Google’da arama rekorları kırmış iki haftadır. Forumlar “o montu nereden bulabilirim” diye soran annelerle dolu. Montun markasının internet sitesinde aramalar yüzde 447 artmış. Üstelik o modelin 2013’ten bu yana satışta olmadığının anlaşılması üzerine büyük hayal kırıklığı yaşanmış internet ortamında. Firmanın benzer modeller ise yok satıyor.

Mont kuzenden kaldı denildi, 2. el satışlar patladı

Tabii bir de soru işareti yarattı bu durum. Eğer bu mont 2013’ten bu yana satışta değilse Prens George nereden buldu da giydi? Tahminler yürütülüyor bir sürü… En mantıklısı montun babası Prens William’ın üvey kardeşi Laura Lopes’tan gelmiş olması. Lopes’un ikiz çocukları 2013’te 2-3 yaşlarındaydı. Yani mont onlardan kalma olabilir. Tabii bu tahmin inanılmaz bir trende daha yol açtı İngiltere’de. İkinci el kıyafetlere burun kıvıranlar bile, “koskoca Prens giyiyorsa biz neden giymeyelim” demeye başladı. Özellikle de tasarım kıyafetlerin internetten satışı hız kazandı.


Çocuk giyim piyasası aldı başını gidiyor

Prens George ünlü Forbes Dergisi’ne göre en etkili çocuk. Doğduğundan beri her giydiği olay oluyor. Zaten her geçen gün büyüyen dev bir pazardan bahsediyoruz. Sadece İngiltere’de, 2009 ile 2014 arasında doğum oranları yüzde 9 artsa da, 0-3 yaş çocuklar için kıyafet satışları yüzde 25 arttı. Piyasa araştırma firması Euromonitor’a göre İngiltere’de çocuk giyimi 24.5 milyar liralık bir pazar. Hatta 2019’da 34 milyar lirayı bulacak…


İnternetin trend belirleyen çocuğu Harper Beckham

Uzmanlara göre Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarındaki artışıyla, aileler artık çocuklarının giyimlerine daha fazla kafa yoruyor. Çocuğu olanlar bu tarz onlarca hesap takip ediyor. Prens George en etkili isim evet ama tek değil. Onun gibi manşetleri süsleyen başka çocuklar da var. Hem de moda ikoncanları olarak… İnternette şöyle bir gezinince kanı ortak… En trend belirleyici çocuk olarak Victoria ve David Beckham çiftinin kızı Harper gösteriliyor. Öyle bir aileden de başka türlüsü beklenmezdi zaten. Tombik yanakları, kokoş ayakkabıları ve şapkalarıyla her bakışımızda içimizin yağlarını eritiyor. İnternetten satış yapan firmalar da durumdan memnun. Giydiği ürünleri hemen sitelerinden satışa çıkarıyorlar. Dediklerine göre büyük kâr ettiriyor.


North West bale tütüsü satışlarını patlattı

Tabii stil ve çocuk demişken North West’ten bahsetmeden olmaz. Reality show yıldızı Kim Kardashian ve ABD’li rap şarkıcısı Kanye West’in kızı… Koskoca kraliyet bebeği ikinci el mont giyerken o 3 bin 500 dolarlık kürküyle kameralara yakalanıyor. Annesi de bol bol o kürkle olan fotoğraflarını paylaşıyor Instagram hesabından. “Tarz” notuyla birlikte… Tabii tahmin edersiniz. Her fotoğraf 1 milyona yakın Like’ı kapıyor… Her giydiği parça alınabilir değil belki ama benzerleri yok satıyor. Örneğin Kim Kardashian her hafta kızının bale derslerinden de fotoğraflar paylaşıyor. Bu birçok firmanın bale tütüsü satışlarının artmasına neden olmuş.

sayfa (21)

, , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...