Barbie bebekler bile rejimi bıraktı, sıra bizde!

Barbie bebekler bile rejimi bıraktı, sıra bizde!

31 Ocak 2016 0 Yazar: damladogan

Yıllardır tartışılır durur… Barbie bebekler genç kızları depresyona, hatta intihara sürüklüyor diye. Firmadan sonunda bir adım geldi. Barbie’ler artık 3 farklı vücut tipinde. Onlar bile kilo aldıysa karar verdim, ben kesin diyeti bozuyorum!


Hayallerdeki mükemmel vücut, mükemmel kadın… Erkeklere göre değil belki de, kadınlar olarak kendi kafamızda kurduğumuz şablona göre… Neden mi böyle dedim? Biz 34 beden olacağım, karın kası yapacağım diye inliyoruz da… Erkeklerin ne beğendiğini anlamak mümkün değil. Ataerkil dilimiz Türkçe’de birçok söz var bunu anlatacak. “Kadın dediğin azıcık ele gelecek” olsun, “Yemeğin salçalısı kadının kalçalısı” olsun… Benim ergenliğim Jennifer Lopez furyasıyla geçti. Şimdilerde ise Kim Kardashian… Ama işte biz kadınlar zaten ne yaparsak kendimize yapıyoruz… Pilates matlarında, spor salonlarında, ıspanak sularında kaybediyoruz kendimizi. “Mükemmel” olmak zorundayız zannediyoruz hep. Uzmanlar ise suçu bilinçaltına atıyor. Ve tabii bilinçaltımızı etkileyenlere… Başta da çocukluktan bu yana bize mükemmel kadın diye dayatılan Sindy ve Barbie gibi bebeklere…

Çocukların çoğu vücutlarından memnun değil

Araştırmalara göre bu bebeklerle oynayan ya da onların resimlerine ‘maruz’ kalan kız çocuklarının vücutlarına olan güveni azalıyor. Saplantılı bir şekilde “ince olmam lazım” düşüncesi baş gösteriyor.  New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 5.-12. sınıfa giden kız çocuklarının yüzde 59’u vücutlarından memnun değil. Uzmanlara göre bu da depresyonu ve yeme bozukluklarını tetikliyor. Pedagoglar çocukların küçük yaşlardan itibaren oynadığı bebekleri işaret ediyor suçlu olarak. Kadın vücudu ile ilgili yanlış beklentiler dayattığını söylüyorlar. Son yıllarda çok şükür bilinç de önlemler de arttı. Önce podyumlardaki mankenler nispeten biraz daha etlendi. Şimdi de Barbie’nin vücudu ‘mükemmellikten’ çıktı…

Barbieler artık ‘mükemmel’ değil!

Barbielerle ilgili 3 ana değişiklik yapıldı. Balıketi, uzun boylu ve minyon bebekler var artık. Balıketi ne kadar balık sorgulanır tabii. Karnı dümdüz, ayak bilekleri gözlerinin genişliğinden daha dar öyle düşünün… Ama tabii hiç yoktan iyidir. Son dönemde aşırı sağ ve ırkçılıktan çok çekiyor dünya. Bunun önüne geçmek için de ilk adım geçen yıl atılmıştı. Yeni ten renkleri gelmişti. Onlar da artırılmış. Çocuklara çeşitliliği küçük yaştan öğretmek amaçlanıyor. Bundan sonra 7 farklı ten, 22 farklı göz rengi olacak bebeklerin. Ve evet dünyada 22 farklı göz rengi varmış bunu da öğrenmiş olduk!

Bu modeller yetmez ama evet

57 yıl önce satışa sunulan bebekler için en büyük eleştirilere yanıt verilmiş oldu böylece. Firma sözcüsüne göre iki yıldır bu modeller üzerine çalışılıyormuş. Ama tabii bu daha başlangıç. Mücadeleye devam… Sadece bu bebekleri yapmak yetmez. Çizgi filmlerden, oyunlara, kitaplara birçok alanda köklü değişikliklere gidilmesi gerekiyor.

Yıllar sonra tartışmayı bir gazeteci başlattı

Peki, tüm bu tartışmanın fitili nasıl ateşlendi? Biraz eskilere gitmek lazım. 1940’larda iki sosyolog Kenneth ve Mamie Clark ve yaptığı tarihi bir bebek araştırması var. Çok özetle deney yapılan çocukların büyük çoğunluğu beyaz bebekle oynamak istiyor ve o bebeğe daha olumlu karakter özellikleri yüklüyor. 2010 yılında CNN International’dan Anderson Coopers Chicago Üniversitesi’nden bir profesörle birlikte kamera karşısında benzer bir test uyguluyor çocuklara. Yaşı ne olursa olsun hem siyah hem de beyaz çocuklardan yine benzer sonuçların çıkması ABD’de eğitim sistemiyle ve çocuklara verilenlerle ilgili büyük bir tartışma başlatıyor.

sayfa (22)