Rakam rakam Oscarlar…

Rakam rakam Oscarlar…

1 Mart 2016 0 Yazar: damladogan

Rakam rakam Oscarlar…


Oscar heykelcikleri bu gece sahiplerini bulacak. O heyecanlı tören öncesinde gelin rakamlarla Oscar ekonomisine göz atalım.

37.3 milyon
İzleyici sayısı
Geçen yıl düzenlenen Oscar Ödül Töreni dünya çapında milyonlarca kişiyi ekran başına kilitledi. 225 ülkede yayınlandı tören. Sadece ABD’de töreni izleyenlerin sayısı 37.3 milyon kişi oldu.

3500 dolar
Ortalama hazırlık
Kırmızı halı Oscarların en merakla beklenen yanı. Bir Hollywood yıldızını kırmızı halı için hazırlamanın ortalama bedeli 3 bin 500 dolar. Bunun bin 500 doları saç-makyaja gidiyor.

2 milyon dolar
30 saniyelik reklam
Bu yıl ödül töreni sırasında yayınlanacak 30 saniyelik bir reklam filminin ücreti rekor kırarak 2 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl bu rakam 1.8 milyon dolardı. Böylece toplam reklam geliri de 110 milyon dolardan 135 milyon dolara yükseldi.

680 dolar
Oscar heykelciği
Heykelciğinin değeri sadece manevi değil, maddi olarak da yüksek. 24 ayar altınla kaplı. 34 santimetre ve 3.85 kilogram. Geçen yıl bir heykelcik 400 dolardı. Altının fiyatı artınca bu yıl o rakam da 680 dolara yükseldi.

1 dolar
Ödülü satmak
Oscar heykelciğini kazanan oyuncuların bu ödülü satma hakkı bulunmuyor. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa tek çare ödülü Akademi’ye 1 dolar karşılığında vermek.

45 saniye
Teşekkür konuşmaları
Baktılar ki törenin süresi kontrol edilemez biçimde uzuyor, bu yıl ödül kazananların konuşma süresinde kısıtlamaya gidildi. Teşekkür konuşmaları sadece 45 saniye olabilecek.

100 milyon dolar
Oscar için lobi
Ödül kazanmak tesadüf değil. Bunun için yapılan kampanya önemli. TIME Dergisi’nin araştırmasına göre ödül almanın bedeli ortalama 100 milyon dolar. Adayları belirleyen jüriye DVD’lerin kargolanmasından, PR danışmanlarına verilenler ücretlere, hatta verilecek reklamlara stratejiyi çok önceden belirlemek gerekiyor.

16
New York’ta çekilen ‘En İyi Film’ler

1929’daki Broadway Melody’den geçen yılın kazananı Birdman’e En İyi Film için adeta New York’ta çekilme ‘koşulu’ aranıyor esprisi yapılıyor kulislerde. Bugüne kadar bu ödüle uzanan 16 film New York kentinde çekilmiş.

220 bin dolar
Hediye paketi
Kaybedenler eli boş gidecek değil. O gece aday olan herkese hediye paketi dağıtılıyor. İçinde bu yıl yok yok. İsrail ve Japonya tatilleri, bir markadan ömür boyu ücretsiz yüz kremi, implanta gerek bırakmadan kan enjekte ederek memeleri büyüten ‘Vampire Breast Lift’ yöntemi için seans gözde hediyelerin başında. Bunların dışında ‘tartışmalı’ hediyeler de var pakette. Örneğin vibratör ve 275 dolarlık tuvalet kâğıdı gibi…

1000
Şişe şampanya
Oscar kadar sonrasındaki partisi de meşhur. Gecenin devamı için bu yıl tam bin şişe Piper-Heidsieck şampanya hazır.

Bin 600
Los Angeles Valisi her yıl verdiği davetlerle ünlü. Bu yıl da bin 600 kişi için şahane bir yemek organizasyonu var. Menüyü 22 yıldır olduğu gibi yine Avusturyalı şef Wolfgang Puck hazırladı. O davet için 160 kilo somon, bin 300 istiridye, 10 kilo havyar ve 6 bin ıstakoz sipariş edildi. Menü şahane. Sadece tatlıyı söyleyeyim kalanını siz hayal edin: Ahududu ve şampanya ile doldurulmuş minik kekler.

8
Ödül alamama rekoru
Gözler bu yıl Oscarlara 6. kez aday olan Leonardo Di Caprio’da. Bu kez ödüle uzanıp uzanamayacağını onun kadar bizler de merak ediyoruz. Ama bu konuda rekor onda değil. Tam 8 kez aday olup da bu ödülü alamayan İrlandalı oyuncu Peter O’Toole’da. Sonunda 2003’te kendisine Akademi Onur Ödülü verildi.

2 milyon dolar
En pahalı anlaşma
Oscar tarihinin en pahalı elbisesi 1997 yılında Nicole Kidman tarafından giyildi. John Galliano’nun Christian Dior için tasarladığı yeşil elbiseyi giymesi için Kidman’a 2 milyon dolar ödendi.

18.1 milyon dolar
Kırmızı halının en pahalısı
2014 yılındaki Oscar töreninde Cate Blanchett unutulmaz bir kıyafet giydi. Blanchett’in Swarovski kristalleriyle süslü Armani elbisesi, ayakkabıları ve takılarının değeri 18.1 milyon dolardı.

4 milyon dolar
Lawrence’ın meşhur düşüşü
2013 yılındaki Oscar ödül töreni hafızalara Jennifer Lawrence ile kazındı. Lawrence tam da ödülünü almak için sahneye yöneldiği sırada yere kapaklandı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz… İşte bu sahnenin televizyonlarda defalarca gösterilmesi elbisenin sahibi Dior’a 4 milyon dolara eş değer reklam yapma fırsatı verdi.

4 milyon dolar
Partiler
Oscar Ödül Töreni’nin ardından düzenlenen partiler de hayli masraflı. Şampanyalar, havyarlar derken Los Angeles’ta geçen yıl düzenlenen yedi farklı partinin gideri dört milyon doları buldu.

Yüzde 81
Aktörlerin ücretindeki artış
Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre aktörlerin film başına aldıkları ücret, Oscar heykelciğini kaptıktan sonra yüzde 81 artıyor. Ancak işin ilginç yanı araştırma kadınlar için böyle çarpıcı bir değişikliğin olmadığını gösteriyor.

25 bin dolar
Kırmızı halı
3 bin 700 metrekarelik kırmızı halıda yürümek tüm ünlülerin rüyası. Ancak bu halının da bir bedeli var. Akademi kırmızı halıyı kiralamak için her yıl 25 bin dolar ödüyor.

1.8 milyon dolar
Limuzinlerin bedeli
Kırmızı halıya çıkmak kolay değil. Önce havalı bir limuzinden inmek gerek. Oscar Töreni öncesi Los Angeles’ta saati 110 dolardan 2 bin limuzin kiralanıyor. Ortalama 8 saat kullanılan bu limuzinlere 1.8 milyon dolar ödeniyor.

130 milyon dolar
Oscar ekonomisi
Yıllardır Los Angeles’ta düzenlenen tören ekonomide büyük canlanma yaratıyor. Oteller, tasarımcılar, kuaförler, catering şirketleri… Bu dönemde herkes para kazanıyor. Akademi Ödülleri nedeniyle piyasada en az 130 milyon doların döndüğü tahmin ediliyor.

sayfa (27)