O da kadın bu da kadın

Kadının en büyük düşmanı yine kadınlardır derler. Birbirimizin halinden anlamak, birbirimize destek çıkmak büyük önem taşıyor. Neticede bize yine bizden fayda var. Ama anlaşılan durum pek de öyle değil… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi gelin hakkımızdaki rakamlara bakalım. Hepsi biziz. Bambaşka hayatlar yaşıyoruz. Sorun da işte tam orada.Aslında düşündüğümüzden çok daha yakın. Her 3 kadından 1’i fiziksel ya da cinsel tacize maruz kalıyor.

2016’ın ilk iki ayında 53 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 23 kadın ve kız çocuğu tecavüze uğradı.

Dünya genelinde kadınlar erkeklere oranla yüzde 65-75 daha az maaş alıyor. En gelişmiş ekonomilerden Almanya’da bile bu fark %21.6.

UNESCO yeni bir rapor yayınladı geçen hafta. Ayrımcılık ve yoksulluk devam ettiği sürece 16 milyon kız çocuğu okula hiç adım atamayacak. Bu sayı erkeklerin iki katı…

Dünya genelinde parlamentolardaki milletvekillerinin sadece yüzde 22’si kadın.

15 ülkede erkekler eşlerinin çalışmasına yasal olarak engel olma hakkına sahip.

——————

Kadınlar için lüks tüketim pazarı her geçen gün büyüyor. 2018’e kadar bu pazarın yüzde 17 daha artışla 10.92 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor.


ABD’li bir kadının ortalama 30 kıyafeti var. Yani neredeyse ayın her günü için bir kıyafet… 1930’da bu rakam 5’miş.

İngiltere’de 10-19 yaşlarındaki genç kızların yüzde 93’ü en sevdikleri aktivite sorulduğunda ‘alışveriş yapmak’ cevabını veriyor.

Kadınlar hayatlarının 2 yılını makyaj yapmaya harcıyor.

İngiliz kadınların sağlık ve güzellik ürünlerine harcadığı ortalama para 52 bin Lira.

2014’te ham elmas satışı dünya genelinde yüzde 12 artarak 20 milyar Dolar’a ulaştı.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre kadınların yüzde 45’i için ne giyeceğine karar vermek büyük bir stres kaynağı. Çalışan bir kadın hayatının 5 ayını sabah dolap başında ‘İşe giderken ne giysem’ diye düşünerek geçiriyor.


003


, ,

Related Post

Tampon vergisine son

Bu 8 Mart farklı olur mu?

Yorumlarınız benim için çok önemli...