Dikkat dikkat, bir ruj maaşınızı artırabilir

Dikkat dikkat, bir ruj maaşınızı artırabilir

22 Mayıs 2016 0 Yazar: damladogan

Şeytan Prada Giyer belki de sadece biri… Bir kadının ‘değişerek’ iş hayatında nasıl ‘daha da’ başarılı olduğu sinema filmlerinin en çok işlenen konularından biriydi. Yeni araştırmaya göre meğer gerçekmiş. Bakımlı kadınlar diğerlerine göre ayda 5 bin lira bile daha fazla kazanabilir.

 


 

Alta baz ve nemlendirici sür; fondöten tek başına yetmez bir de gölgelendirme yap; makyajın bitince mutlaka sabitle… Kaş köpüğünden, şeffaf pudraya ne işe yaradığını anlamadığım onlarca makyaj ürünü var artık. Eskiden bir allık, maskara bakımlı olmak için yeterliyken, şimdi büyük bir ritüel gerekiyor hazırlanmak için. ABD’de yapılan araştırmalara göre bir kadın kozmetik ürünlerine hayatı boyunca 15 bin dolar harcıyor. Ama meğer bu aslında kazandıklarımızın yanında bir hiçmiş.

 

Aradan yıllar geçse de sonuç değişmiyor

Daha önce birçok kez yapılmıştır benzer araştırmalar. Güzellik maaş üzerinde nasıl etkiye sahip diye. ABD’li iki sosyolog Jaclyn Wong ve Andrew Penner tarafından bu kez sadece güzelliğin değil, bakımlı olmanın da etkisi araştırıldı. Hem de 14 bin kişi gibi geniş bir örneklem üzerinde. Sonuç yine benzer. Sadece doğuştan gelen güzellik değil, bakımlı olmak da maaş üzerinde büyük etkiye sahip.

 

Bakımlı olan daha yüksek maaş alıyor

Yıllardır yapılan araştırmaların sonuçlarına göre güzel ve yakışıklılar diğerlerine oranla yüzde 20 daha fazla maaş kazanıyor. Ancak işin içine bakım girince işler karışıyor. Mesela çekici bir kadın olmayabilirsiniz. Yapılan bu araştırmaya göre maaş artışı için süslenmek yeterli. Makyaj yapmak, bakımlı saçlara sahip olmak ve tarz giyinmek gibi… Bu yıllık gelirinizi ortalama 22 bin dolar yani yaklaşık 66 bin lira artırıyor. Hatta bu konuda normalde güzel olmayan kadınlar doğuştan güzellere oranla daha avantajlı. Erkekler için ise iyi haber. Fiziksel olarak çekici olmanın neredeyse hiç etkisi yok. Maaşınızın yükselmesi için bakımlı olun yeter.

 

Bakımlı olmak fiziksel görünümden daha önemli

Çekici olmayan ve bakımsız kadın: (Ortalama yıllık gelir) 14 bin dolar
Çekici olmayan ama bakımlı kadın: (Ortalama yıllık gelir) 36 bin dolar

Çekici ama bakımsız kadın: 23 bin dolar
Çekici ve bakımlı kadın: 32 bin dolar

Çekici olmayan ve bakımsız erkek: 24 bin dolar
Çekici olmayan ama bakımlı erkek: 40 bin dolar

Çekici ama bakımsız erkek: 25 bin dolar
Çekici ve bakımlı erkek: 40 bin dolar

 

İyi görünmek hayatın her alanında işe yarıyor

Bu araştırma ne ilk ne de son. Daha önce onlarca araştırma hep benzer sonuçlar koydu ortaya. Mesela daha güzel ve yakışıklı insanlar hayatın birçok alanında daha avantajlı. Okulda daha popüler olmakla kalmayıp daha yüksek notlar alıyorlar. İşe alınmaları da terfi etmeleri de daha kolay oluyor. Bir başka araştırmaya göre iyi görünümlü insanlar mahkemelerde bile daha kısa hapis cezası alıyor.

 

Araştırmacılar ‘hare etkisi’ diyor

Araştırma kolay da peki, neden böyle oluyor bir de ona bakmak gerek. Bu konuda birçok farklı yorum var. En çok üzerinde durulan ‘hare etkisi’. Ne mi bu? Bir kişinin dış özelliklerinden yola çıkıp genelleme yapmak. Mesela dış görünüşü güzel birinin otomatik olarak iyi olduğunu düşünmek gibi… Bizde bunun atasözü bile var. ‘Kalbinin güzelliği yüzüne yansımış’ denir. Ama işte aslında o iş öyle olmuyor. Hayat, hele de iş hayatı bize bunun aksini kanıtlayan birçok örnekle dolu…

 

“Oyunu kurallara göre oynama” mesajı

Bir diğer yorumsa, bakımlı olmanın bir ‘sinyal’ olduğu yönünde… Profesyoneller için görünüşüne verdiğin önem ve bu konuda harcadığın para aslında seninle ilgili bir mesaj. “Toplumun ‘kurallarını’ biliyorum ve kabul ediyorum” diyorsun bir nevi. “Diğerlerinin benim hakkımdaki düşüncelerine önem veriyorum.” Araştırmacılara göre toplumun maalesef halen süren ataerkil değer yargıları da bunda etkili olabilir. Kadınların güzel olması gerektiğine olan ‘inanç’ yaptıklarının ‘doğru’ olarak algılanıp, bir nevi ‘ödüllendirilmesine’ neden oluyor olabilir.

 

sayfa (44)