Her ülkenin estetiği kendine: Kimi popo kaldırtıyor, kimi baklava kası yapıyor

2016/06/12 Kadınsal Mevzular,Sağlık,Trendler,Yaşam damladogan

 

Yeni ve havalı bir popo için Brezilya’ya seyahat eder miydiniz? Ya da küçük bir burun için İran veya Güney Kore’ye? Her ülkenin kendi ‘estetik’ trendleri almış yürümüş. Üstelik bilen biliyor. Sırf bu yüzden seyahat rotasını planlayanlar bile var. 


 

Biz kadınların ‘güzel’ olacağım diye yapmadığı kalmadı. Kremler, makyaj malzemeleri, son moda kıyafetler bir yana, bu işe ‘temelli’ çözüm arayanların sayısı da hiç az değil. Plastik cerrahi son yıllarda hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Meme silikonu, karın sıkılaştırma, yüz germe artık out. İran’dan Güney Kore’ye, hatta Hindistan’a gelişen birçok ülkede yepyeni estetik trendleri var. Hangi ülkenin nesi mi meşhur? Buyurun anlatayım.

Güney Kore yüzünden şikâyetçi

Plastik cerrahi denince akla gelen ilk ülke Güney Kore. Her 5 kadından 1’i bıçak altına yatmış durumda ülkede. Öyle ki ‘plastik cerrahinin başkenti’ olarak anılıyor artık. Ülkede en popüleri yüze yapılan estetikler. Özellikle de gözlere… Çekik gözler büyütülüyor, çene ‘V’ şekline getiriliyor, burun küçültülüyor. Yani Güney Kore kadını kendini baştan yaratıyor.

Popo kaldırtmak Amerikalıların işi

ABD’de estetik cerrahi pazarın büyüklüğü tam 13.3 milyar dolar. Dünyanın en büyüğü… Ama yine de gelişmeye devam ediyor. Estetik cerrahi pazarı geçen yıla göre yüzde 4 büyümüş. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin rakamlarına göre ülkede en çok artan estetik trendi popo implantları. Geçen yıla göre kadınlarda yüzde 37, erkeklerde yüzde 35 artmış. Bir diğer rakama göre yaklaşık her 30 dakikada bir kişi poposuna işlem yaptırtmış. İkinci sırada ise ortalama yüzde 19’luk artışla dudak büyütme var. Yaşadığımız selfie çağının etkisi herhalde…

Hindistan boyunu uzatıyor

Fazlasıyla ağrılı bir süreç ama Hindistan’da çok yaygın… Hintliler boylarını uzatma derdinde. Farklı yöntemler var bunun için. Ya dışarıdan takılan aletlerle kemikler gerilip uzatılıyor. Ya da içeri yerleştirilen metallerle kemikler önce kırılıp ayrılıyor, ardından da kemiğin kaynarken aradaki boşluğu kapatması bekleniyor. 6 ayı bulan yavaş bir süreç de olsa, boy 7-8 santimetreye kadar uzatılabiliyor. Fakat çok riskli bu ameliyat. Çünkü kemik herhangi bir rahatsızlık sebebiyle kaynamazsa, kişiyi sakat bırakabiliyor. Bir doktor çılgınlığın boyutunu “Günde en az 20 telefon alıyorum,” diye anlatıyor. Hindistan’da bir diğer yaygın estetik trendi ise deri rengini açmak. Yılda sırf bu amaçla 500 milyon dolarlık krem satılıyor.

İran eski alışkanlıklarını sildiriyor

İran kapısını Batı’ya bir açtı, pir açtı. Her geçen gün çehresi değişiyor halkın. Uzmanlara göre estetik cerrahideki artışın en büyük nedeni Türk ve Güney Amerika dizileri. Artık en çok estetik yaptıran ülkelerin başında geliyor İran. Kaştaki kalıcı dövmeleri silmek için yapılan işlemler ve liposuction popüler. Yapılan tüm estetik işlemlerin yüzde 60’a yakını ise burun estetikleri. İşlem sonrası burnun üzerine yapıştırılan beyaz bantlara isim bile takılmış: Onur bandajı. Çünkü artık bu işlem bir statü simgesi olarak görülüyor. İran’da ortalama maaş 350 dolarken burun estetiği 3 bin ila 15 bin dolar arasında.

3 çılgın trend daha

Tüm dünyada giderek popülerleşen 3 trend daha var. “Her şey bitti bu mu kaldı,” diye sorduğunuzu duyar gibiyim ama evet bu da… Vajinalara ‘tasarımcı’ dokunuşu giderek artıyor. Estetik cerrahlar özellikle de doğum sonrası sarkan vajinaları baştan tasarlıyor. ABD’de geçen yıl yüzde 80 artmış bu operasyonu yaptıranların sayısı. İngiltere’de de son 10 yılda 5 katına çıkmış. Bir diğer trend ise operasyonla karın kası yani six packs yapmak. Spora vakti olmayanlar baklavalara ultrasonik dalgalarla ulaşıyor. ABD’de giderek yaygınlaşan yöntem ise “mommy makeover” denen doğum sonrası estetik. Karın germe, meme toparlatma ve liposuction beraber uygulanıyor. Amaç kadınların doğum sonrasında vücutlarında oluşan değişimin eski haline getirilmesi.

 

DAMLA PDF-page-001

 

, , , , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...