Belarus’un yeni çılgınlığı: Çıplak işe gitmek

Belarus’un yeni çılgınlığı: Çıplak işe gitmek

3 Temmuz 2016 0 Yazar: damladogan

Belarus halkı bir haftadır işe çıplak gidiyor. Gerekçe de Devlet Başkanları’ndan gelen bir emir. Hayır, yanlış duymadınız. Belarus lideri gerçekten de dili sürçüp bu emri verdi. Üstelik o, bu tarz bir talihsizlik yaşayan tek lider de değil.

 


Avrupa’nın son diktatörü olarak anılıyor o. Belarus’un lideri Alexander Lukaşenko… Anlaşılan tek sözüyle gerçekten de tüm halkını harekete geçirebilecek güce sahip. Geçen hafta tarihi bir gafa imza attı. Yaklaşık 9.5 milyon nüfuslu ülkesini ‘soydu’.

Soyunmak ve geliştirmek kelimelerini karıştırdı

Her şey Lukaşenko’nun Minsk’te yaptığı bir konuşmayla başladı. Artık Freud mu dersiniz, bilinçaltı mı dersiniz size kalmış… Teknoloji ve inovasyondan bahsederken, “Her çalışan kendini geliştirmeli” diyeceğine, “Her çalışan kendini soymalı” dedi. Rusça’da telaffuzu birbirine çok benzeyen soymak kelimesi (razdensya) ve geliştirmek kelimesini (razvivatsebya) birbirine karıştırarak… İşte olan da ondan sonra oldu…

Çılgınlık bir haftada büyüyüp yayıldı

Uzun süredir Devlet Başkanı’na karşı büyük tepkinin olduğu ülkede halk bunu fırsat bildi. Rusça “Soyun ve işe git” etiketi bir anda en çok konuşulanlardan biri oldu. Herkes arka arkaya iş yerinde çekilmiş çıplak fotoğraflarını yüklemeye başladı internete. Üstelik sadece Belarus’la da sınırlı kalmadı. Çılgınlık bir anda büyüdü. Tüm Baltık ülkelerine yayıldı.

George Bush’un listesi kabarık

Lukaşenko ülkesinde yeni bir ‘trend’ başlatmış olsa da aslında tek değil. Bu tarz hatalarıyla en ünlü olan kişi ABD’nin eski başkanı George W. Bush. Dil sürçmeleri listelense kitap olur… Hatta onun bu hatalarına atfen üretilen bir kelime bile var: Bushism. İşte size seçmece Bush’un en iyileri…

* “Tennessee’de eski bir söz vardır. Yani daha doğrusu Teksas’ta vardır da herhalde Tennessee’de de vardır. Şöyle denir: ‘Beni bir kere kandırırsan bu ayıp – senin ayıbındır. Beni bir daha kandırırsan – iki kere kandırılamazsın.” (“Beni bir kere kandırırsan bu senin ayıbındır. Beni iki kere kandırırsan bu benim ayıbımdır” demeye çalışırken… 2002)
* “Birçok iyi doktor işini bırakıyor. Birçok kadın doğum uzmanı ve jinekolog ülke çapındaki kadınlara olan aşklarını gösterme şansına sahip değil.” (2004)
* “Tam da burada, Oval Ofis’te Kuzey Koreliler tarafından kaçırılan bir çocuğun annesiyle bir araya gelmiştim.” (Oval Ofis’te anneyle buluştuğunu anlatmaya çalışırken. 2008)
* Düşmanlarımız yenilikçi ve becerikli, biz de öyleyiz. Ülkemize ve insanımıza zarar verecek yeni yöntemler düşünüp duruyorlar. Biz de… (2004)

Abbott bilgelik ve fitil kelimelerini karıştırırsa

Avustralya’nın eski başbakanı Tony Abbott da dil sürçmesinin kurbanı olanlardan. 2013’teki bir konuşmasında “Hiç kimse ne kadar zeki, eğitimli ya da deneyimli olursa olsun tüm bilgeliğin sahibidir (repository)” diyeceğine, “Tüm bilgeliğin fitilidir (suppository)” dedi. Tabii hemen sosyal medyanın diline düştü. Bir sürü fotomontajın, ‘caps’in, esprinin konusu oldu.

Azeriler seçim sonucunu seçimden önce açıkladı

Dil sürçmesi olmasa da bu tarz ‘hatalarda’ çıtayı en yükseğe çıkaran Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev. Dost ve kardeş Azerbaycan’da her seçimin ardından sonuçlarla ilgili büyük tartışmalar yaşanır. 2013’teki seçimlerde ise olay bambaşka bir boyuta taşındı. Seçim komisyonu telefonlardaki mobil uygulamada Aliyev’in seçimi kazandığını “seçimden bir gün önce” açıkladı! Muhalif medya konunun çok üzerine gidince ise “O test yayınıydı” diye tepki gösterdiler.
***
Bizimkilere hiç girmeyeyim. Onları da başka ülkelerin gazetecileri yazsın…

 

sayfa (48)