Haydi tek taşlar serçe parmağa, önce kendimizi seveceğiz!

2016/07/24 Kadınsal Mevzular,Trendler,Yaşam damladogan

Altın fiyatlarının tavan yaptığı, evlenmeyenin kalmadığı şu yaz mevsiminde bekarlara güzel bir haberim var. Artık moda tek taşları serçe parmağa takıp başkasını değil, en çok ‘kendimizi sevmek’.


 

10 yılda Nil’in başlattığı akım aldı yürüdü

Yıl 2006’ydı. Nil Karaibrahimgil “Tek taşımı kendim aldım” diyerek bir nevi devrim yarattı bizim nesil arasında. Ekonomik özgürlüğünü ele geçirmiş, erkeğe muhtaç olmayan, hatta kalıpları kabul edip evlenmek zorunda olmayan kadının simgesi ve de idolü oldu adeta. Birinin yüzük alıp da size ‘takmasını’ beklemeye ne gerek vardı ki… Canımız istediği zaman kendi kendimize alabilirdik… Aradan 10 yıl geçti. Bu kez kadınların o güçlü duruşundaki sembol şarkı değil, bir yüzük. Ama ‘nişan karşıtı’ olanlar…

 

Yüzük parmağına değil serçe parmağa

Peki, nedir bu ‘nişan karşıtı’ yüzük? Aslında normal tek taşların aynısı… Sadece daha küçük. Böylece serçe parmağa takılabiliyor. Bir şeyler hatırlatmak için serçe parmağa ip bağlama yöntemine atıfta bulunuyorlar. Ya da iddiaya girmek için serçe parmakların kenetlenmesine… Amaç kendimizi ne kadar çok sevdiğimizi her baktığımızda hatırlamak. Bir şeyleri hatırlamak ve kanıtlamak istediğimizde diğer parmaklardan daha önemli serçe parmak… Bu yüzden de yüzük parmağı değil, serçe parmağı kullanılıyor bu akımda…

 

Racon yüzüğü kendi kendine almak

Tabii, bir de kural var. Birinin size almasını beklemeksizin, bu yüzüğü kendi kendinize almanız lazım. Bağımsızlığınızın ve kendinize yetebildiğinizin göstergesi olarak… Slogan net: “Kendinizi geri kazanın.” Yani eğer ille de aidiyet yüzüğü takacaksanız, ait olduğunuz kişi bir başkası değil, kendiniz olsun… “Kadınlar kendilerini ve aşklarını bir başkasına vermeden önce kendilerine olan aşkın ne denli önemli ve güçlü olduğu fark etmeli” diyorlar.

 

Yüzük fikri nereden ortaya çıktı?

Bu akımı başlatan iki kadın: Samira Far ve Melody Godfred. İkiz çocuk büyüten Godfred bir gün kendine artık hiç değer vermediğini, zaman ayırmadığını fark etmiş. Serçe parmağına bir yüzük takıp, bunu kendine hatırlatma fikri gelmiş aklına. Daha sonrasında hayatı değişmiş. Hatta kendi anlatımına göre evliliği bile kurtulmuş… Etrafına anlattıkça aldığı olumlu tepkilerden işi büyütmeye karar vermiş. Yakın arkadaşı Far ile birlikte bu amaçla yüzük tasarlayıp satmaya başlamışlar.

 

Ünlüler fikri çok sevdi

Akım ünlüler tarafından çoktan benimsendi. Geçen ay boşanan ABD’li oyuncu ve model Amber Rose’un yanı sıra Kanadalı şarkıcı Vita Chambers ile ABD’li oyuncu ve şarkıcı Lucy Hale de sosyal medya hesabından bu yüzüklerle çekilmiş fotoğraflarını paylaştı. Siz de fotoğraf paylaşacak olursanız #SelfLovePinkyRing yani “Kendini sevme yüzüğü” etiketini koymayı unutmayın.

 

, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...