Danimarkalılar kadar mutlu yaşamak mümkün

Danimarkalılar kadar mutlu yaşamak mümkün

11 Eylül 2016 0 Yazar: damladogan

Son ayların en yeni trendi mutlu olmak için ‘hygge’ yapmak. O da nereden çıktı demeyin. Danimarkalılar bizden habersiz mutluluğun formülünü keşfetmiş.


Yıllardır yapılan araştırmalarda Danimarkalılar hep en mutlu halk çıkar. Birleşmiş Milletler’in Dünyanın En Mutlu Ülkeleri listesinde 2012, 2013 ve 2016’da ilk sıradaydı Danimarka. Gerekçe olarak “Refah seviyesi” der geçeriz, pek de düşünmeden… Aslında yılın belli zamanları doğru düzgün güneş ışığı bile almayan, 17 saat karanlıkta kalan bir ülkeden bahsediyoruz. Hatta gelirlerinin yüzde 56’sına yakın vergi ödüyorlar. Tüm bu koşullarda depresyona girmektense mutlu olabilmek büyük başarı. Meğer Danimarkalıların yıllardır kullandıkları özel bir yöntemleri varmış.

Hygge Danimarkalıların kültüründe var

Adı Hygge. Hü(y)ge diye telaffuz ediliyor. Tam Türkçe karşılığı yok. Rahatlık, huzur ve daha da fazlası diye tarif ediliyor. Aslında bir an. Bir deneyim. Dan kültürünün en önemli özelliği diye anlatılıyor yabancılara. Dış dünyaya karşı gardımızı indirdiğimiz nadir anlar… İlk kez 5 yıl önce Danimarkalı akademisyen Dr. Jeppe Trolle Linnet tarafından tez çalışmasında kullanılmış bu kelime. Sonra bir anda popülerleşmiş. Öyle ki, yıl sonuna kadar bu konuda 9 kitap daha raflardaki yerini alacak. Peki, ne demek hygge ve hygge anı yaşamak? Gelin ayrıntılarıyla anlatayım.

 

Olay bilinçli olarak bir anın tadını çıkartmakta

Anın değerini bilmek, basit anların tadını çıkarmak diyor uzmanlar. Hepimiz mutlaka o ‘bir ânı’ yaşamışızdır hayatımızda. En önemli özelliği gösterişten uzak, ‘yalın’ olması… Tarif etmesi zor. Örnekle anlatıyor bilenler. Kimi şömine başında içilen sıcak bir fincan kahveyi örnek gösteriyor. Kimi güzel bir manzaraya karşı kaldırılan kadehi. Kumsalda el ele yürüyüş, battaniye altında okunan bir kitap, arkadaşlarla güzel bir sofra etrafında toplanmak ya da belki sadece yorganın altında normalden daha fazla zaman geçirmek size hygge hissini yaşatabilir. Tek farkı bunun tesadüf değil, bilinçli olarak, o hissi yaşamak için yapılması.

Mum ışında yemek yenen restoranlar çok popüler

Amerikalılar için özgürlük, İtalyanlar için yemek neyse Danimarkalılar için de hygge o. Öyle ki başkent Kopenhag’da hygge anı deneyimleyebileceğiniz restoran ve kafeler bile açılmış durumda. Günlük stresten arınabileceğiniz ortamlar yaratılıyor. En önemli özelliği yemeklerin mum ışında yenmesi. Normal avizeler ya da lambalar kesinlikle yok. Zaten araştırmalara göre Danimarka Avrupa’nın en çok mum yakan ülkesi. Bir yılda kişi başı 6 kilo mum tüketiyor Danimarkalılar. Kıyaslama yapacak olursak ikinci sıradaki ülke, Avusturya’da kişi başı mum tüketimi Danimarka’nın yarısı: 3.16 kilogram.

Geleneklerimizde Hygge zaten varmış

Aslında bize çok uzak bir kavram değil. Ne varsa eskilerde var işte. Ne zaman aile büyüklerine en mutlu oldukları anılarını sorsam benzer yanıtlar alırım. Hikâye hep sobanın etrafında başlar. Kimi zaman kestane vardır sobanın üzerinde, kimi zaman etrafa mis gibi kokular salan portakal kabukları. Tabii koyu bir de muhabbet eşlik eder mutlaka o anılara. İşte aslında tam da bu his hygge. Sevdiklerinle beraber, yalın ve samimi bir ortamda kendini güvende hissetmek. Huzurla, zevkle paylaşılan bir an, bir anı…

Hygge yaşamak isteyenlere başlangıç kılavuzu

Bu anlar ne kadar çoğalırsa, mutluluk da o denli artıyor işte… Peki, bu hissi daha sık yaşamak için ne yapmamız gerekiyor? Danimarkalılar genelde en fazla 3-4 kişiyle paylaşmayı seçiyor hygge anlarını. Atmosfer önemli. O yüzden mumlar tabii en başta geliyor. Gerekli olan samimi, yumuşak ortamı hazırlamak için bire birler. Anı yaşamak için telefonları kapatmak da önemli. Kahve, çikolata, kurabiye ya da şekerlemeler, rahat pijamalar ve çoraplar da moda girmenizi sağlayabilir. Bir fikir daha… Alacağınız masa oyunları da aileniz ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirip bağ kurmanıza ve hygge anı yaşamanıza yardımcı olacaktır.

sayfa