Haydi toplanın Mars’a gidiyoruz

Haydi toplanın Mars’a gidiyoruz

2 Ekim 2016 1 Yazar: damladogan

Çok cazip bir teklif geldi geçen hafta. Bu dünyayı fazlasıyla ‘batırdıktan’ sonra kırmızı halıyla yepyeni bir şans serildi önümüze. Toplayın eşyaları! Yeniden hayata başlamak için Kızıl Gezegen’e gidiyoruz.


SpaceX CEO’su Elon Musk hepimizi şaşırttı geçen hafta. Mars’a koloni kurma hayali olduğunu anlattı. Bir nevi yepyeni bir hayata başlama şansı gibi aslında. “Toplaşıp gidelim, orada yaşayalım” dedi. O konuştukça salon coştu. Salon coştukça o daha da büyüttü hedeflerini. Mars’a kendi kendine yetebilecek bir milyon nüfusu hedeflediğini söyledi. Üstelik bu ona göre 40-100 yıl arasında gerçek olabilecek bir hayaldi. Daha önce 500 bin olarak açıkladığı gidiş biletinin fiyatını da 200 bin doların altına indirileceğini söyledi. Fiyatın gittikçe düşeceğini, ABD’de alınabilecek bir ev fiyatına Mars’a gidişin mümkün olacağını açıkladı.

Deli dolu mucitten de zaten bu beklenirdi

Teklif çok iddialı ama Musk da zaten değişik bir adam. Her ne kadar projenin arkasında olsa da “Kendim ailemi bırakıp da ölüm riski alıp Mars’a gitmem” diyecek kadar açık sözlü. Güney Afrika doğumlu çok ünlü bir mucit ve girişimci. 45 yaşında dünyanın en zengin 83’üncü kişisi. Elektrikli araç üreten Tesla Motors ve internetten ödeme imkânı tanıyan PayPal’in de kurucu ortaklarından. Ortaya böyle çılgın bir fikir atması da o yüzden şaşırtmadı. Ama tabii iş burada bitmiyor. Mars’a bizi yolluyor da, oraya gidip ne yapacağız onu da düşünmek lazım.

Korkmayın Mars’ta işsizlik olmayacak

Şebnem Ferah şarkısındaki gibi aslında. Sil baştan başlayacağız her şeye. Sim City bilgisayar oyunu gibi düşünün. Madenden, enerji kaynaklarına, evlerden yollara her şey yeni yapılacak. Bu nedenle çok fazla istihdam ihtiyacı olacak. Yani merak etmeyin hepimize bir iş bulunur. Önemli olan karnımızı doyurabilmek. Yani Marslı filmindeki gibi tarım yapabilmek. Mars toprağının buna uygun olduğu geçen aylarda ortaya çıkmıştı. Hollandalı bilim insanları Mars simülasyonu yarattıkları ortamda domatesten, kinoaya 10 ürünü yetiştirmeyi başardı. Musk’un orjinal planı ise çok daha basit. Mars’ta, sıkıştırılmış atmosfere sahip kapalı alanlarda tarım yapmayı hedefliyor.

Uzay aracı iki yılda bir gidebilecek

İyi anladık da nasıl gidecek bu kadar insan? En erken gidiş 2024’te. 100’er kişilik gruplar halinde dev uzay araçları kullanılacak. Yolculuk ilk başladığında 80 gün sürecek. Teknoloji geliştikçe süre 30 güne kadar inecek. 1 milyon nüfusa ulaşmak en az 40 yıl sürer diyorlar. Çünkü Dünya’dan Mars’a o uzay aracını yollamak için iki gezegenin belli bir konuma gelmesi gerekiyor. O da 26 ayda yani yaklaşık iki yılda bir kez oluyor.

Bu dünyadan çekip gitmek için birkaç neden

* Geçen hafta itibariyle atmosferdeki karbondioksit seviyesi, tehlikeli olarak kabul edilen kritik eşiği “geri dönüşü olmayacak” şekilde geçti

* Her 3 kadından biri hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor

* Dünya nüfusunun yüzde 92’si kirli hava soluyor

* Türkiye’de evinden uzak bir haftalık tatili karşılayamayacak olanların oranı yüzde 71.4

* BM’ye göre 2050 yılında herkesi besleyecek yeterli tarım ürünü kalmayabilir

*  Her 2 saniyede bir kişi çocuk yaşta evlendiriliyorTürkiye’de her 3 evlilikten biri çocuk yaşta yapılıyor

sayfa-3