Kim Kardashian’ın başını soyulmadan önce yaptığı paylaşımları mı yaktı?

2016/10/09 Sosyal Medya damladogan

Devir teknoloji devri. Sadece bizim adapte olduğumuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kötü niyetli milyonlarca kişi de ‘online’. Siz like alayım diye paylaştıkça özellikle de hırsızların gözleri parlıyor olabilir. Kim Kardashian bu tuzağa düştü. Aman dikkat!


Geçen hafta gündem ABD’li reality show yıldızı Kim Kardashian’ın soyulmasıyla sarsıldı. Az buz değil. Paris’te tam 10 milyon dolarlık mücevheri çalındı kadıncağızın. Kimi yalan dedi, kimi ilgi çekmeye çalışıyor… Onu bilemeyiz. Ama bilinen bir şey var. O da Kardashian bu soygundan sadece birkaç saat önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar.

Snapchat’te “Korumam yanımda değil” dedi

Soygun sonrası en çok konuşulan, Kardashian’ın çok pişman olduğu… Hırsızlıktan kısa bir süre önce Snapchat’te otel odasında yalnız olduğunu kendi kendine söylemişti. O sırada koruması kardeşlerinin peşinden gece kulübüne gitmişti. Sadece bu da değil. Hırsızlar özellikle eşi Kanye West’in 4.5 milyon dolarlık nişan yüzüğünü çalmıştı. Bu konuda da Kardashian’ın suçu yok değil. O kadar çok fotoğrafını paylaşmıştı ki yüzüğün, resmen onu hedefe koymuştu. Soygundan sadece birkaç saat önce de yüzüğünün fotoğrafını koymuştu Instagram’a. Söylenenlere göre Kardashian da yaptıklarının farkındaymış. İddiaya göre bu nedenle de soygundan kendisini sorumlu tutuyormuş. Birçoğumuza zaten tuhaf geliyor olabilir bu tür paylaşımlar yapmak. Ama çok uzun yıllardır hayatını kameraların önünde yaşayan biri için çok normal aslında bu tür bir yaşam. Fakat o günden sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar konusunda çok daha dikkatli.

Hırsızlar sosyal medyadan araştırıyor

Kardashian ne ilk ne de son… Online dünyaya nerede olduğumuzu söylemek aslında çok büyük bir risk. Özellikle de tatile giderken… 18-34 yaş arasındaki her 5 ev sahibinden 2’si tatilde olduğunu ya da tatile çıkacağını sosyal medyadan duyuruyor. Kimi zaman uçak biletimizin fotoğrafını paylaşıyoruz, kimi zaman check-in’ler yapıyoruz. Üstelik iyi niyetli yapsak da ne kadar süre evimizden uzak olacağımızı bile söylüyoruz çekinmeden. Ama bilmediğimiz şey şu: İngiltere’de bir güvenlik firmasının araştırmasına göre yakalanan hırsızlar ‘kurbanlarını’ sosyal medyadan araştırdığını itiraf ediyor. Üstelik bunu yapanların oranı az buz değil. Tam yüzde 78.

Restoranda gözlerine kestiriyorlar

Hırsızların en çok kullandığı yöntem gittikleri bir kafe ya da restorandan paylaşım yapan birini gözlerine kestirmek. Onu takip edip evini buluyorlar. Sosyal medya hesabından kısa bir araştırmanın ardından günlük rutinini keşfetmeleri zor değil. Ne zaman okula, ne zaman işe ya da ne zaman spora gidiyor hepsini belirliyorlar. Tatilde olduğunu fark ederlerse iş daha da kolaylaşıyor. Google Maps ile evi iyice inceleyip plan yapılıyor. Bir hırsızın evimize girmesi ortalama 60 saniye sürüyor. Eşyalarımızı silip süpürmesi ise 10 dakika…

Sigorta şirketleri problem çıkarıyor

Sigorta şirketleri de bu duruma uyanmış. Soygunlardan sonra yapılan incelemeye sosyal medya hesapları da dahil edilmiş. Yani çok fazla paylaşım yapmak, hele hele de lüks ürünleri ve mücevherleri paylaşmak riski artırmak olarak yorumlanıyor. Bir nevi ‘kullanıcı hatası’ gibi göstermeye çalışıyorlar. Kim Kardashian’ın durumunda bile sigorta şirketinin ödeme yapmayı reddedeceği konuşuluyor. Dikkat etmekte fayda var.

Peki ne yapmak gerek?

En önemlisi kesinlikle ev adresini sosyal medyadan paylaşmamak. Birçok kişi fotoğraflarını “Evim güzel evim” gibi konumlarla etiketleyip hırsızların ekmeğine bal sürüyor. Uzmanlar uzun vadeli tatil programlarınızı sosyal medya hesaplarına yazmamanız konusunda da uyarıyor. Çünkü tatile çıkanların yüzde 40’ı zaten soygun riski altında. Bunu bir de cümle aleme duyurmaya gerek yok. Tatil fotoğraflarınızı ille paylaşacaksanız tatilden dönmeyi bekleyin. Gizlilik ayarları da çok önemli. O fotoğrafların herkese açık olmadığından emin olun. “Arkadaşın arkadaşı” ayarına bile güvenmiyor uzmanlar. Tatilde kendini tutamayacağını düşünenler için bir tavsiye. Sonuçta tatildesiniz. Telefonu bir kenara bırakın. “Offline” takılıp rahatınıza bakın. Nasılsa birkaç gün sonra o ‘acımasız’ dünyaya döneceksiniz.

 

sayfa-2

, , , , ,

Related Post

Modern çağın uyuşturucusu: Sosyal medya

Yoksa siz de mi sosyal medya narsistisiniz?

Oysa babasına ne de güzel kızmıştı…

Cep telefonunuzu bırakır mısınız?

Yorumlarınız benim için çok önemli...