Artık onların da bir günü var

2016/10/30 Yaşam damladogan

Aslında türdeşlerinden hiçbir farkları yok. Ama durmadan sokağa atılıyorlar. Kara kedilerden bahsediyorum. Sırf bu soruna dikkat çekmek için artık onların da bir günü var. Hayır, Cadılar Bayramı değil… 27 Ekim artık Kara Kediler İçin Farkındalık Yaratma Günü.


Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı’nın balkabağı kadar önemli bir sembolü de kara kedilerdir. Mutlaka kafalarında cadı şapkasıyla resmedilirler o gün. Tarihten gelen bir alışkanlık aslında… Yıllardır hep cadılarla ve büyücülerle özdeşleşmiş bu siyah hayvancıklar. Hatta içlerine büyücülerin ruhlarının kaçtığı bile düşünülmüş. Orta Çağ’da cadılarla birlikte onlar da öldürülmüş… İşte o zamandan bu yana kötü bir algı oluşmuş üzerlerinde. Ne yapsan gitmiyor. İngiltere’de bir araya gelen dernekler ise çareyi bu soruna dikkat çekmekte bulmuş. Amaç bu inancın ne kadar gereksiz olduğunu insanlara anlatmak…

Sokağa atılan her 10 kediden 7’si siyah

Yapılan araştırmalarda durum fena. Siyah renkli kedilerle ilgili çok kötü bir algı var. Mesela İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sarman ve tekir kedilerin siyahlara kıyasla daha oyuncu olduğu düşünülüyor. Siyah kediler ise daha az arkadaş canlısı görülüyor. Belki bu yüzden belki de uğursuz olarak görüldüklerinden… Nedenini saptamak zor. Ama 2014’te sokağa bırakılan kedilerin yüzde 70’i siyah renkli olanlar. Üstelik yeniden ev bulmaları da hayli zor. Barınaklardaki kedilerin yarısı siyah. Sadece daha çok sokağa atıldıkları için de değil. Barınaklardaki kara kedilerin ev bulma hızı diğer renklilere oranla yüzde 22 daha yavaş.

Amaç ‘uğursuzluk’ saçmalığına dikkat çekmek

İşte tüm bu sorunlara dikkat çekmek için 27 Ekim artık Kara Kediler İçin Farkındalık Yaratma Günü. Amaç aslında onları uğursuz kabul etmenin ne kadar saçma olduğuna dikkat çekmek. İnsanların kara kedileri daha fazla ‘evlat edinmesini’ sağlamak. ABD’de de bir süredir bu tarz kampanyalar sürüyor. Hatta orada da 17 Ağustos Kara Kedi Günü ilan edilmişti. Kanada’da ise Şükran Günü’nün ertesi günü alışveriş çılgınlığına dönen Kara Cuma’da kara kedileri sahiplenmek isteyenlerden 75 dolarlık ücret alınmıyor.

Kedilerin Tanrı’dan cadılığa tarihteki yolculuğu

Hâlbuki tarihte çok saygın bir konumu var kedilerin. Mesela antik Mısır’da yarı Tanrı kabul ediliyorlardı. Kedilerin ama özellikle de kara kedilerin altınlarla süslü bir sürü heykelini ve figürünü görmek mümkün. Çünkü güneş battığında Güneş Tanrısı’nın kedilerin içine girdiğine inanılıyordu. Hatta kedilerin gözlerindeki parlaklık da buna yoruluyordu. İşte bu yüzden de kedi gözü simgeleri taşıyordu herkes yanında. Bunun onları kötülüklerden koruyacağı düşünülüyordu. Ancak Orta Çağ’a gelinince Avrupa’da durum değişti. 1200’lü yıllarda dönemin Papa’sı kara kedileri şeytan ilan etti. İşte uğursuzluk inancı da böylece başlamış oldu. İnsanlar onların yanından geçtiklerinde bile korkmaya başladı. Gemiye kara kedi binerse yolculuk bile yapmaz oldu denizciler. Yıllar geçtikçe olayın boyutu daha da büyüdü. Kara kedilerin kılık değiştiren cadılar olduğuna inanıldı. Onları besleyenlere de cadı denildi. Bu yüzden de cadı olduğu düşünülen kadınların yanı sıra kedileri de onlarla birlikte yakılmaya başlandı. Ama ne oldu? Kediler ölünce fareler çoğaldı. Bu da Avrupa’ya o meşhur veba salgınını getirdi.

 

sayfa-2

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...