Taht oyunları gerçek oldu!

Taht oyunları gerçek oldu!

27 Kasım 2016 0 Yazar: damladogan

Özbekistan sosyetesinin gülü, pop starı, tasarımcısı… Cumhurbaşkanı olan babası Kerimov ile bozuşana kadar ülkenin bir sonraki lideri olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Babası öldükten sonra kendisinden haber alınamıyor. ‘Ülkenin başına gelmesin diye istihbarat servisi tarafından zehirlenmiş bile olabilir’ deniyor.

 


 

fullsizerender-1

 

Öldü mü, öldürüldü mü, yoksa sapasağlam hayatta mı? Kimse bilmiyor. Uluslararası basında son günlerde en çok konuşulan isim o. Siyasi haberleri solladı. Google bile ismini yazınca hemen yanına “Nerede” sorusunu ekleyerek tamamlıyor. Özbekistan’ın Eylül ayında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı, babasının ölümünden 2 ay sonra sanki buhar oldu uçtu.

Siyasete de atıldı, sahnelere de

Önce biraz Gülnara’yı anlatarak başlayayım. Özbekistan’ı 1989’dan iki ay önceki ölümüne kadar yöneten İslam Kerimov’un en büyük kızı. 1972 doğumlu. Son birkaç yıla kadar babasının gözbebeğiydi. Ülkenin bir sonraki lideri olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak sonra işler değişti. Harvard mezunu bir Siyaset Bilimi profesörü. Ama o kendinden “egzotik Özbek güzeli” olarak bahsediyor. El atmadığı iş yok. Yıllarca farklı bakanlıklara danışmanlık yaparak çok sayıda ödül aldı. Sivil toplum kuruluşları kurdu, Birleşmiş Milletler’de Özbekistan’ın daimi temsilciliğini, hatta İspanya’da büyükelçilik yaptı. 2006’den bu yana müzik dünyasında. Babasının ona taktığı ‘Guguşa’ ismini sahne adı yaparak müzik listelerini salladı. Julio Iglesias ve Fransız aktör Gérard Depardieu ile düetleri var. Hem kıyafet hem mücevher tasarlıyor. 2011’de New York Moda Haftası’ndaki gösterisi,insan hakları gruplarının babasına olan eleştirileri nedeniyle iptal edildi. Ama yılmadı. 2012’de Victorious isimli bir parfüm çıkardı. Üstelik markasının yüzü de bizden bir isim, Halit Ergenç oldu.

Hakkında milyar dolarlık yolsuzluk soruşturması var

Ancak yıllardır hakkında büyük tartışmalar da var. Ülkede telekomünikasyon, sağlık ve medya sektörlerinin onun kontrolünde olduğu söyleniyordu. Hatta iddiaya göre, bu sektörlere yatırım yapmak isteyen yabancı firmalardan yıllarca aldığı ‘komisyon’lardan büyük servet elde etti, milyarder oldu. İsveç ve İsviçre’de hakkında yolsuzluk soruşturmaları açıldı. Kara para aklama ve rüşvet almakla suçlandı. Gülnara ise verdiği her röportajda bu iddialarla hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

İstihbaratın hazırladığı dosya başını yaktı

Peki Gülnara’ya ne oldu? Valla orası meçhul. Ancak kendisinden bir süredir haber alınamıyor. İddiaya göre 2013 yılında Özebekistan İstihbarat Şefi, Gülnara hakkında bir dosya hazırlayıp babasına gönderdi. O dosyada neler yoktu ki… Bir dergi için çektirdiği yarı çıplak fotoğrafların yanısıra Gülnara’nın yolsuzluk yaptığının hatta babasını devirip ülkenin başına geçmek istediğine dair iddialar vardı. Anlatılanlara göre babası çok kızdı. Hatta okkalı bir tokat attı kızına. Ardından da ev hapsi cezası verdi. Baba Kerimov’un Eylül ayındaki cenaze töreninden sonra dedikodular kızıştı. Gülnara cenazede yoktu. Tabii basın durur mu, hemen olay didiklenmeye başlandı. Gülnara’nın babasının yerine gelen geçici devlet başkanı Mirziyoev tarafından akıl hastanesine kapatıldığı, kimseyle görüştürülmediği yazıldı. Geçen hafta çok daha büyük bir iddia geldi gündeme. Bir istihbarat servisi çalışanına göre “Gülnara hastanede zehirlenerek öldürüldü.” Hatta bu bilgiyi veren, onu Taşkent’teki bir mezarlığa bizzat gömdüğünü anlatıyordu. Gülnara’nın Londra’da okuyan oğlu ise yalanladı iddiayı. Ancak yalanlarken bile annesiyle uzun süredir görüşmediğini bilgiyi kız kardeşi aracılığıyla aldığını söyleyerek kafaları karıştırdı.

Ülkede seçimlere sadece 1 hafta kaldı

Şimdi Özbekistan’da neler olduğu konuşuluyor. Zamanlama çok kritik çünkü haftaya Pazar ülkede seçimler var. Ülkeyi yıllarca demir yumrukla yöneten Kerimov’un yerine kim gelecek belirsiz. En güçlü aday Gülnara’yı hastaneye kapattığı iddia edilen eski başbakan, geçici devlet başkanı Mirziyoev. Birçok kişiye göre Gülnara’nın ölümü en çok onun işine yarar. Ancak taht oyunları kızışık. İşin içinde istihbarat servisi de var. Gülnara yıllardır onlarla kavgalı. Hatta istihbarat şefini doğrudan babasının yerine göz dikmekle suçluyor. O isim bu seçimlerde aday değil. Ancak gölge aday olup, desteklediği bir isim için de Gülnara’yı devredışı bırakmış olabilir. Anlayacağınız dizilerdeki ‘oyunlar’, Özbekistan’ın milyarder prensesinin öyle ya da böyle hayatına mal olmuş gibi görünüyor.

 

fullsizerender-2