Google’da en çok ne aradık?

Google’da en çok ne aradık?

18 Aralık 2016 0 Yazar: damladogan

Kimimiz Aleyna Tilki’yi kimimiz tanka nasıl çıkılacağını sormuşuz Google’a. Ünlü arama motoru başlık başlık bu yıl en çok neyi aradığımızın listesini yayınladı. İşte hem Türkiye’de hem de dünyada bu yıl en çok merak ettiklerimiz…


Başımız sıkıştığında ilk danıştığımız, büyüğümüz… Canımız ciğerimiz arama motorumuz Google. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Google’da en çok neleri aradığımızı listeledi. Her seferinde çok ilginç sonuçlar çıkar bu listeden. O nedenle de heyecanla beklenir. Bakın 2016’da en çok neyi merak etmiş, neyi ‘Google’lamışız.

Dünyanın derdi Trump bizimkisi Aleyna

Bu yıl en ilgi çeken “En çok aranan kişiler” listesi. Türkiye’de zirvede 16 yaşındaki Aleyna Tilki var. İşte reklamın iyisi kötüsü olmaz sözünün örneği… Adını ilk kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayesinde duymuştum. 18 yaşından küçük olmasına rağmen alkollü mekânlarda sahne alıyor diye bakanlık ailesini uyarmıştı. Ben de birçok kişi gibi “Kim ki bu” sorusunun cevabını Google’da aramıştım. Anlaşılan yalnız değilmişim. Seveni de merak edeni de Google’a danışınca, listenin ilk sırasına oturmuş hanımefendi. Dünyada ise en çok aranan kişi ise ABD’nin yeni başkanı Donald Trump. Aynı söz onun için de geçerli aslında. 8 Kasım’daki seçimler öncesinde hakkında olumsuz çok haber yapıldı. Ancak gündemde kaldıkça, ‘reklamın kötüsü olmaz’ sözünü haklı çıkartarak seçimden zaferle çıkmayı başardı. En çok arananlar arasında hayatını kaybedenlerin sayısı da dikkat çekici… Türkiye’nin en çok ‘Google’lanan 5 kişisi arasında, Oya Aydoğan, Mustafa Koç ve Tarık Akan da var.

Aramalardaki ‘darbe’ etkisi

Google’ın yayınladığı listede ilginç iki kategori daha var. Biri “Nedir?” diğeri de “Nasıl yapılır?” Bu aramalarımız da dikkat çekici. “Nedir” kategorisinde en çok sorduğumuz sorular Dünya Kadınlar Günü’nün ve Olağanüstü Hal’in ne olduğu… ‘Nasıl yapılır’da ise zirvede ailelerin baş belası olan ‘slime’ var. Cıvık bir hamur kendisi. Satın alınabileceği gibi evde de yapmak mümkün. Youtube rengârenk slime yapım videolarıyla dolu… Aramalarda ikincilik bu yıl KPSS’de. Başvurunun nasıl yapılacağını sormuş herkes. Darbe girişimi sonrası kamuda çalışan binlerce kişi işten çıkarılınca, yerine işe girmek isteyenler de KPSS’ye hücum etti haliyle. Bu yıl 3 milyonluk rekor katılım oldu sınava. Üçüncü sıra ise çok ilginç. Zira 2016’da Google’a en çok sorduğumuz sorulardan biri de “Tanka nasıl çıkılır?” olmuş.

Almanlar en çok Erdoğan’ı Google’ladı

ABD’de en çok sorulan Pokemon Go’nun nasıl oynanacağı olmuş. Ancak tabii başkanlık seçimlerinin aramalardaki etkisi de büyük. İlk 5’te “Seçmen kaydı nasıl yapılır?” sorusunun yanı sıra seçim sonuçlarının ardından çokça tartışılan “Kanada’ya nasıl taşınılır?” da var. Almanya’da en çok sorulan soru dikkat çekici. Alman komedyen Jan Böhmermann programında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ‘belaltı’ ifadeler içeren bir şiir okumuş ve Erdoğan ondan şikâyetçi olmuştu. Almanya’da 2016’da en çok “Böhmermann Erdoğan’a ne dedi” diye sorulmuş. Trump’la ilgili Almanların en çok merak ettiği konu ise ABD’nin çiçeği burnunda başkanının kaç yaşında olduğu olmuş.

Google’dan bir liste daha

Bu listelerden bahsetmişken, geçen yıl yapılan bir araştırmayı anmadan olmaz. Her ülkenin isminin özdeşleştiği bazı klişe ürünler vardır. Mesela Almanya dendi mi bira, Hindistan dendi mi baharat, Japonya dendi mi elektronik ürünler gelir akla. Ancak geçen yıl yine Google’dan alınan verilerle hayli ilginç bir derleme yapmıştı Fixr.com isimli internet sitesi. Yabancılar o ülkede en çok hangi ürünün fiyatını merak ediyor diye… Sonuçlar ilginç. Buna göre yabancılar Türkiye’de en çok biranın fiyatının ne kadar olduğunu merak ediyor. Rusya’da MIG uçakla uçmanın, Brezilya’da fahişelerin, Güney Kore’de burun estetiğinin fiyatı aranıyor. Listedeki ilginç başka ülkeler de var. Mesela Japonya’da karpuz fiyatı, İran’da böbrek (!), Ermenistan’da halı fiyatı merak ediliyor.

 

18-12-2016-page-001