2017’de bunları konuşacağız

2016/12/25 Seyahat,Teknoloji,Trendler,Yaşam,Yeme-İçme damladogan

 

Ünlü reklam ajansı JWT Intelligence yine önümüzdeki yıla nelerin damgasını vuracağını araştırdı buldu. İşte tatile gideceğimiz yerden, yiyeceğimiz yemeğe o listeden öne çıkanlar…


 

Tatilin yeni rotası: Kutuplar

Sosyal medyada yayınlayacak o mükemmel fotoğrafı bulabilmek için sınırları zorladıkça zorluyoruz. Artık sıradan turistik mekanlarda çekilen sıradan turistik fotoğraflar yetmiyor. Daha değişiğini arıyoruz. Uzmanlara göre bu değişiklik arayışıyla bu yıla damgasını vuracak rota kutuplar olacak. Eylül ayında Alaska’daki efsanevi Kuzeybatı Geçidi’nden turistleri taşıyan ilk tur gemisi geçti bile. Kuzey Buz Denizi’nde, Kuzey ışıklarının en güzel görüldüğü yerlerin başında gelen Svalbard Takımadası’nda bu yıl bütçedeki en büyük gelir kalemi ilk kez turizm oldu. Geçen yıl değişmeden Küba’yı görelim diye oraya akın edenler, şimdi de erimeden görelim diye soluğu kutuplarda alacak. Üstelik buzullar eridiği için cruise gemilerinin bölgeye girmesi de her geçen gün kolaylaşıyor. Ancak uyaralım; çevreciler bu durumdan fazlasıyla endişeli.

 

Gece hayatının da kalorisi düşüyor

Malum yeni neslin en büyük takıntısı sağlık… En büyük gider kalemimiz sağlıklı yaşam için… Her şeyin düşük kalorilisini, organiğini arayıp duruyoruz. Ancak iş gece hayatına gelince işler değişiyor. Zira alkollü içeceklerin büyük kısmı çok yüksek kaloriye sahip. 2017’de bu değişecek. ABD’de çok sayıda düşük kalorili bira seçeneği çıktı bile.

 

Ayurveda ne derse onu yiyeceğiz

Sanskrit dilinde ‘ayus’ (hayat) ve ‘veda’ (bilgi) sözcüklerinden oluşuyor Ayurveda. Taa 1. yüzyılda Hintlilerin kullandığı sağlık ve tedavi bilimi.  Ünlü bir sözü var: Beslenme yanlışsa ilacın bir anlamı yok, beslenme doğruysa zaten ilaca gerek yok. İşte son dönemin artan sağlık endişeleri nedeniyle ayurvedaya uygun yaşam da hızla popülerleşiyor. New York’ta geçen aylarda sadece ayurveda yemekleri sunan bir restoran hizmete girdi. Ayurvedanın hastalıklarla savaşmak için kullandığı en popüler baharatı zerdeçal bu yıl yemekten, kokteyle en çok rastlayacağımız tat olacak.

 

Güzelliğin yeni ürünü: Avokado yağı

Geçen yılın trendi hindistan cevizi yağıydı. Bu yıl ise aldığımız kozmetiklerde en çok avokado yağını göreceğiz. Bol E vitamini içerdiği için cildi yumuşatması ve nemlendirmesiyle ünlü avokado. Kullandığımız ürünleri de bu nedenle zenginleştirecek. Özellikle avokado yağı içeren rujlar nemlendirici özellikleriyle hayli popüler olacak.

 

Yüzümüzün yeni düşmanları var

Eskiden cildimizin en büyük derdi kırışıklıklardı. Şimdi maalesef dertler de arttı. Artık sadece yaşlanma karşıtı kremler kullanmak yetmiyor. İki yeni düşmanımız var: Hava kirliliği ve dijital ekranların ışığı. Bu ikisine karşı cildimizi koruyacak yüz kremleri olmazsa olmazımız olacak. Birçok ünlü marka ilk ürünleri piyasaya sürdü bile. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de aynı oranda risk altında.

 

Tırnaklar sınırları zorluyor

Tırnakların üzerine 3 boyutlu tasarımlar yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Sosyal medyada bu hesapları ilgiyle takip eden milyonlarca kullanıcı var. Üstelik şaka değil, bu çılgınlık 2 milyar dolarlık bir pazar olmuş durumda! Renkli renkli tırnak tasarımları yapanlara hatta tırnağa canlı çiçekleri, bitkileri yapıştıranlara giderek daha fazla rastlayacağız.

 

Bakım da ayağımıza gelecek

Her şey gibi artık masörler de online hizmet vermeye başladı. Telefonla değil, uygulamalarla eve çağırılıyorlar. ABD’de çıkan akıllı telefon uygulaması geçen aylarda 35 milyon dolarlık yatırım alarak İngiltere’ye de yayıldı. Artık masaj isteyen o uygulamadan bir masör seçip eve çağırıyor. Olay sadece masajla sınırlı kaymayacak. Saç ve makyaj için de profesyonelleri eve çağırabildiğiniz uygulamalar hızla yayılacak.

 

Test için doktora gitmeye son

Sağlık alanında yapılan yatırımlar son dönemde önemli sonuçlar veriyor. Onların başında kendi kendimize evde kan testi yapmamızı sağlayan paneller var. 199 dolardan 499 dolara farklı farklı seçenekler mevcut. Bu yıl bu aletlerin daha da yaygınlaşması bekleniyor. Kolesterolden, vitamin seviyesine artık birçok şeyi evde kendi kendimize kontrol eder hale geleceğiz.

 

Müzik festivali out, fitness festivali in

Müzik festivalleri yıllardır olmazsa olmazımızdır. Ancak ‘deneyim’ takıntısı arttıkça Coachella gibi sınırları daha da zorlayan festivaller çıkıyor karşımıza. Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıl bu alan daha da genişleyecek. Bu deneyim arzumuz, sağlıklı yaşamla birleşip fitness festivallerini çıkaracak karşımıza. Ünlü fitness hocalarını ya da yoga gurularını sosyal medyada rock starlar kadar takip eden bir nesiliz neticede… Ağustos ayında dünyaca ünlü spor giyim firması Nike, Londra’da 3 günlük bir festivalle ilk adımı attı. Yoga yapılan, birbirinden ünlü hocaların dersler ve seminerler verdiği bu tarz festivalleri görürseniz şaşırmayın.

 

Hobi mi arıyorsunuz? Drone yarışlarına merhaba deyin

İnsansız hava araçları (drone) bir süredir eğlence amacıyla da fazlasıyla popüler. 2025’te bu pazarın büyüklüğü 4.6 milyar dolara ulaşacak. Yeni neslin yeni hobisi de drone yarışları olacak. Bu ‘sporun’ en önemli özelliği araçların üzerindeki kameralar sayesinde yarışanların adeta bir bilgisayar oyunu oynuyormuş havasına girmesi.

 

Lüks çocuklara kayıyor

Aileler çocukları için yaşayıp çocukları için birikim yaptıkça piyasayı da değiştiriyorlar haliyle. Bunun farkına varan üreticiler artık lüksü çocuklar için yaratıyor. Milano Tasarım Haftası bu yıl 3-8 yaş çocuklar için tasarlanmış ultra-lüks mobilyalarla doluydu mesela. Çocuk büyüdükçe ‘büyüyen’ özel tasarım sandalyeler bunlardan sadece biriydi… Yine çocuklara yönelik lüks hobiler de artıyor. İngiltere’de dünyanın en iyi şefi seçilen, Michelin yıldızlı isimler çocuklara yemek ve pasta kursları vermeye başladı bile. ABD’de yine lüks restoranlar 7-14 yaş arası çocuklar için özel masalar ayırıyor.

 

Kokteyllere yeni tat: Baijiu

Bu da ne demeyin. Çin’in pirinçten yapılan bir içkisi Baijiu. Yüzde 68 oranında alkol var içinde. Fena çarpıyor. Genelde shot olarak içiliyor. Bu yıl Çin sınırlarını aşıp dünyaya yayılacak. Ancak sert olduğu için kokteyllere girecek.

 

Ortadoğu’nun yeni cazibe merkezi: Umman

Bir seyahat rotası daha… Umman Ortadoğu’nun en açık fikirli ülkelerinden biri olarak biliniyor. 2015’te ülkeye gelen turistlerin oranı %17.7 arttı. Önümüzdeki yıl bu rakamın daha da artması planlanıyor. Birbirinden ünlü otel zincirleri de ülkede yer kapmak için sıraya girdi.

 

Helal turizm büyüdükçe büyüyor

Müslüman nüfus arasındaki orta sınıfın büyüklüğü arttıkça, dünyanın dengeleri de değişiyor. Moda ve kozmetikten sonra önümüzdeki yıl turizm onlar için şekillenecek. Mastercard’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre Müslüman nüfusun gezip tozması 2020’de 220 milyar dolarlık bir pazar oluşturacak. Üstelik kesenin ağzı da açılıyor seyahatlerde. Yine aynı araştırmaya göre bir iş seyahatine çıkan bir kişi ortalama 2 bin dolar harcıyor. Haliyle 1.6 milyarlık bu Müslüman nüfusu kaçırmamak için turizm sektörü ardı ardına hamleler yapıyor. Mesela Tayland’da ve Japonya’nın Müslümanlara özel ilk ‘helal otelleri’ geçen aylarda açıldı. Özellikle Asya’daki diğer ülkelerde benzerleri yolda. Yine Müslüman turistlerin ‘helal’ yemek yiyebileceği restoranları listeleyen akıllı telefon uygulamaları da hayli popüler.

25-12-2016-page-001

, , , , , , , , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...