Modern çağın orucu: Bu yıl 5:2 diyetiyle forma girin

Modern çağın orucu: Bu yıl 5:2 diyetiyle forma girin

1 Ocak 2017 0 Yazar: damladogan

Dün gece yılbaşı sofrasında çok kaçırdım diye üzülmeyin. Onu küçük bir yaramazlık sayın ve yeni yıla, haftanın tam 5 günü kaçamak yapabileceğiniz yepyeni bir diyetle merhaba deyin.


Yıllardır kilo vermek için denemediğimiz yol kalmadı. Yeri geldi öğünlerde sıfır yağ aldık, işe yaramayınca vazgeçtik, yiyecekleri yağa boğduk. Burnumuzu tutup lahana çorbası da içtik, çim suyu da… Sonuç? Verdiğimizi tekrar aldık… Peki, ya kilo vermek için çare bazen öğün atlamakmış, yani bir nevi oruç tutmakmış desem? Gelin detayları anlatayım.

5 gün rahat, 2 gün diyet

Son yıllarda ‘aralıklı oruç tutma’ yöntemleri hayli popüler. Birçok farklı yöntem var aslında… Bir gün yemek yiyip bir gün yemeyenler de var, günün 16 saatini yemeden geçirenler de… Son birkaç yıldır en çok konuşulanı ise 5:2. Kısaca 2 gün çok sıkı diyet yapıp, kalan 5 gün rahat rahat yemek yemeyi öngörüyor. İngiliz TV kanalı BBC’ye hazırladığı yemek programlarından tanıdığımız Dr. Michael Mosley’nin yöntemi bu… Yasaklı hiçbir şey yok. İster kebap, ister baklava… Abartmadıkça canınız ne çekerse yiyebiliyorsunuz. Yani oturup koca bir pastayı tek başınıza yemenize izin yok. Ama 1-2 dilime göz yumuyor.

Amaç haftalık kalori alımını düşürmek

Bu diyette kritik olan, ‘oruç’ tutulan iki gün boyunca alınan kaloriyi ciddi olarak sınırlamak. Kadınlara 400-600 kalori, erkeklere 600-800 kalori öneriliyor. Yani normalin neredeyse 3’te biri… Sınırlanma için genelde Pazartesi ve Perşembe günleri seçiliyor. O iki gün sadece kahvaltı ve akşam yemeğine izin var. Böylece aslında fark etmeden toplamda haftalık olarak aldığınız kaloriyi baya azaltmış oluyorsunuz. Bu öğünlerde daha doyurucu olacağı için protein ve lif olarak zengin beslenmeniz lazım. Balık, et ve sebze öneriliyor. Atıştırmak için bir avuç badem, havuç, kereviz sapı ya da kabuklarıyla elma yiyebilirsiniz. Çay-kahve sınırlaması yok. Ama şekersiz olması kaydıyla… Makarna, pilav, patates ve tatlılar ise yasaklı listesinde.

İnsanlar üzerinde henüz araştırma yok

Bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün. Özellikle de bel çevresindeki yağlanmadan kurtulmak adına çok etkili bir diyet. Diyetisyen Selvi Akman’a göre bunun en önemli nedeni hem düşük kalorili olması hem de diyetin protein ve yağ içeriğinin yüksek, karbonhidrat içeriğinin düşük olması… Bu sayede kısa sürede istenilen hedefe ulaşmak mümkün. Ama sadece kilo için değil… Uzmanlar bu tarz beslenme sağlıklı yaşam için de önemli diyor. Diyabet, demans ve kansere yakalanma riskini azalttığı iddia ediliyor. Fakat bugüne kadar bu konuda yapılan araştırmalar sadece hayvanlarla sınırlı. 1930’lu yıllardan bu yana bilim insanları kalori azaltmanın hatta öğün atlamanın etkilerini araştırıyor. En kapsamlı araştırmalardan biri 2003’te ABD’de yapılmış. Bir gün beslenip bir gün yemek verilmeyen farelerin çok daha uzun yaşadığı görülmüş. Daha sonra benzer araştırma meyve sinekleri, solucan ve maymunlarla da tekrarlanmış. Yaşam süresinin artmakla kalmadığı, hastalıkların da azaldığı görülmüş. Ancak henüz insanlar üzerindeki etkisini anlayabilecek uzun vadeli bir araştırma yok. Bu nedenle de temkinli yaklaşmakta fayda var.

Uzmanına danışmadan denemeyin

Sıkıntılar da yok değil. Diyetisyen Akman’a göre uzun süre yetersiz karbonhidrat alımı halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluğa neden olabilir. Üstelik hafıza fonksiyonlarına etkisi nedeniyle öğrenmeyi de güçleştirebilir. Bu tarz diyetleri sırf popüler oldu diye uzmana danışmadan, kendi kendine uygulamak da tehlikeli. Akman, “Serbest bile olsa belli besinleri ihtiyacınızdan çok veya az alarak karaciğerinize, böbreklerinize ve metabolizmanıza zarar verebilirsiniz” diye uyarıyor. Akman’ın bir uyarısı daha var. “Vücut denge halindedir” diyor. Sürekli bu dengeyi farklı diyet yöntemleri ile bozmanın istenmeyen sonuçlara neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Bu diyeti uygulamaması gerekenler

• Yeme bozukluğu olan ve zayıf olan kişiler
• 18 yaşın altındaki çocuklar
• Diyabet hastaları ya da hipoglisemisi olan kişiler
• Hamileler ve emziren kadınlar
• Operasyon sonrası iyileşme sürecinde olan kişiler

 

sayfa-4