Trumplı dünya nasıl bir yer olacak?

Trumplı dünya nasıl bir yer olacak?

22 Ocak 2017 0 Yazar: damladogan

Beklenen gün geldi çattı. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump Cuma günü yemin etti ve ülkede resmen Trump dönemi başladı. Bakın yeni dönemde hem ABD’de hem de dünyada neler değişecek.


Maaş almayacak

ABD’de başkan olan ismin yıllık 400 bin dolar maaşı var. Trump bu maaştan feragat etti. Ancak yasalara göre başkanlar para almak zorunda. Bu nedenle de sembolik olarak 1 dolar maaş alacak.

Piyasaya yeni bir ‘damat’ geliyor

Trump Beyaz Saray’daki en önemli pozisyonlardan biri olan başdanışmanlık görevine damadı Jared Kushner’i getirdi. Özellikle de Ortadoğu ve ticaret politikalarında artık ona kızı Ivanka’nın 36 yaşındaki eşi danışmanlık yapacak. O da Trump gibi bu görevi için maaş almayacak.

Kabine hem zengin hem zeki

Trump tarihin en zengin kabinesini oluşturdu. Servetlerinin toplamı 14 milyar dolar. Eski Başkan George Bush’un kabinesinin 50 katı… Bu rakam 39 ülkenin milli gelirinden daha fazla… Üstelik attığı bir Tweet’e göre Trump tarihin en yüksek IQ’lu kabinesine de sahip.

Doğum kontrolü zorlaşacak

Obama’nın 8 yıllık görev süresi boyunca en büyük icraatlarının başında sağlık reformu geliyordu. Obamacare ile tüm ülkeyi genel sağlık sigortası kapsamına aldı. Trump Obamacare’i çöpe atacağını söylüyor. Bunun da ülkedeki etkisi çok büyük olacak. Doğum kontrol ürünleri bile paralı olacak. Sosyal medyada büyük tepki var.

Bol Tweet’li günler bizi bekliyor

Obama açtığı POTUS hesabıyla Twitter’da bugüne kadar 350’ye yakın Tweet atmıştı. Trump’ın Tweetlerinin sayısı ise şimdiden 34 bini geçti. Başkanlığı döneminde de sosyal medyada aktif olacağı aşikâr. Ama kriz anlarında birinin onu Twitter’dan uzak tutması lazım. Zira dilin kemiği yok ama klavyenin sınırı hiç yok…

Melania Trump’ı anmadan olmaz

Önümüzdeki 4 yıl boyunca her seyahatte, her toplantıda gözlerimiz yeni First Lady’i arayacak. Trump’ın başkanlığı döneminde her giydiğiyle, her görüntüsüyle çok konuşulacağı kesin. Tom Ford gibi bazı tasarımcılar şimdiden Trump nedeniyle eşi Melania’ya da tavır almış durumda. Ama birçoğu da onu giydirmek için sıraya girdi. Ancak o şimdiden gelenekleri bozdu. Oğlunun eğitimi dönem ortasında aksamasın diye yıl sonuna kadar New York’ta kalacak. İlk kez bir First Lady yemin töreni sonrası Washington’daki Beyaz Saray’a taşınmayacak.

Nükleer kodlar artık Trump’ta

Filmlerde nükleer bombayı fırlatacak o kırmızı düğmenin gücü artık resmen Trump’ın elinde. Nükleer silahları çalıştıracak kodlar yemin töreni sonrası yeni başkana teslim edildi. Artık bir felaketle sonuçlanabilecek nükleer bir saldırının emrini verme yetkisi sadece iki dudağının arasında.

Filistin meselesinde dengeler değişir mi?

Obama görev süresinde iki devletli çözüm için büyük çaba harcadı. Trump ise şimdiden dengelerin değişeceğini gösteren sembolik bir adım attı. Ortadoğu politikalarını emanet ettiği damadı Kushner bir Ortodoks Yahudi. İsrail ile olan iş bağlantılarıyla dikkat çekiyor. Bu nedenle de dengelerin değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Trump iklim değişikliğine inanmıyor

ABD’nin yeni başkanı küresel ısınmanın ‘uydurmaca’ olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de bu yöndeki tüm çalışmaları ve harcamaları durduracak. Obama ise önlemini aldı. Trump göreve gelmeden birkaç gün önce küresel ısınmayla mücadele için 500 milyon dolar bağışladı.

Rusya siyaset sahnesine dönüyor

Trump’a göre NATO’nun modası geçti, Merkel mülteciler konusunda yanlış politika izliyor, AB’den kopuşların devamı yakın… Anlayacağınız Obama’dan neredeyse 180 derece farklı görüşlere sahip. Farklardan biri de Rusya konusunda… Obama ve Putin arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Ama Trump ve Putin o kadar yakın ki, Obama yönetimi Rusya’yı Trump lehine başkanlık seçimlerine siber saldırı yapmakla bile suçluyor.

Çok iddialı, herkese iş bulacak

Trump’ın en büyük vaatlerinden biri de istihdam yaratmak. Bu konuda başarılı olacağına çok emin. 10 yılda 25 milyon kişiye iş bulacağını iddia ediyor. Bu konuda rekor 23 milyonla Bill Clinton’da.

O meşhur duvarı örecek mi?

Meksika sınırına duvar örme konusunda çok iddialıydı ama geri adım atmış gibi görünüyor. Trump’ın istediği duvar 14 milyar dolar tutacak. Ancak bu ABD’nin başkanlık sisteminde bütçe Kongre’den onay almak zorunda. Bu rakamı da Kongre’den geçirmesi zor… Başkan seçildikten sonra verdiği röportajlarda Meksika’yla müzakere için 1-1.5 yıl bekleyebileceklerini, gerekirse duvar yerine çit de örebileceklerini söyleyerek ilk geri vites sinyallerini verdi.

DAMLADOGAN - 22.1.2017-page-001