Bay Mükemmel değil Bay Kabul Edilebilir’in peşindeyiz

Bay Mükemmel değil Bay Kabul Edilebilir’in peşindeyiz

26 Şubat 2017 0 Yazar: damladogan

Yıllarca mükemmel erkeği aradık durduk. Umudu internette arayanlara kötü haber. Yeni araştırmaya göre meğer mükemmelden çok daha azına tamah ediyormuşuz. Artık Bay Mükemmel değil Bay Kabul Edilebilir’in peşindeyiz…


Belki başta sadece tanışalım, takılalım amacıyla başladı. Ama online çöpçatanlık siteleri artık hayatımızın tam ortasında. Sadece tek gecelik ilişkiler için değil, gerçekten ‘ciddi’ amaçlı da kullanılıyor. 2012 yılında hayatımıza giren Tinder’dan tanışıp aşık olanların hatta evlenenlerin sayısı hayli fazla. ABD’de eHarmony.com internet sitesinin yaptığı araştırmaya göre 40 milyon kişi yani nüfusun yaklaşık yüzde 12’si bir şekilde bu online siteleri ya da uygulamaları kullanıyor. Evli ya da ciddi bir ilişki yaşayan her 5 kişiden biri online ortamda tanışmış. Sayısı sürekli artan uygulamalarla artık bu sitelere üye olmak da bununla ilgili konuşmak da tabu olmaktan çıktı. Ancak yapılan son araştırmalara göre bunun da yol açtığı bir şey var: Kriterlerimizi düşürmek!

İnternetten aramak beklentiyi azalttı

Zaytung’un meşhur bir esprisi var: “30’uncu doğumgününü kutlayan D.Y., evlenecek adam kriterlerinden son olarak ‘kel olmasın’ı da elediğini açıkladı…”Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nin yaptığı araştırma da bunu söylüyor. Ama yaşa değil, değişen şartlara bağlıyor bu ‘vazgeçiş’leri. 18-80 yaş arası 42 bine yakın kişinin bilgilerini incelemişler araştırma için. İnsanlar online sitelere ve uygulamalara kayıt olurken bir ilişkiden neler beklediğini söylemiş, sonunda kimlerle randevuya çıkmış karşılaştırmışlar. Sonuçlara göre fark büyük…

Sadece yüzde 1 ‘Bay Mükemmel’i bulmuş

Siteye üye olurken insanlara 7 kriter konusundaki beklentileri sorulmuş: Saç rengi, göz rengi, vücut tipi, eğitim, kişilik, siyasi görüş ve din. Ardından da üyelerin birbirleriyle mesajlaşmaları incelenmiş. Buna göre bu mesajların yüzde 65’i kriterleri birbirine hiç uymayan ya da en fazla bir kriteri uyuşan kişiler arasında. Kriterleri birbirine tutanların mesajlaşma oranı ise sadece yüzde 1. Yine aynı araştırmaya göre erkekler kadınlara kıyasla daha az seçici… Bu da birçok insanın mükemmele değil, ‘kabul edilebilir’ partnere tamah ettiğini ortaya koyuyor. Nedenlerini de detaylandırmış araştırmacılar. Başta umutsuzluk hissi geliyor. Yıllarca aşkta aradığını bulamayıp online sitelere başvurmak zorunda kalanlar, ortalama bir partnere tamam diyebiliyor. Mükemmeli bulamayacaklarını artık anlamış oluyorlar.

ÇÖPÇATANLIĞIN GELECEĞİ NOKTA

Online çöpçatanlık sitelerine olan talep her geçen gün artıyor. Bundan yararlanıp dolandıranlar bile var. İngiltere’de 4 bine yakın kişi aşkı bulacak zannederken 175 bin lira dolandırılmış. Gelecekle ilgili öngörüler ise iyiden iyiye ürkütücü. Tinder’ın araştırmasına göre ileride ‘artırılmış gerçekliği’ hayatımızın bu alanında da göreceğiz. Telefonumuzu bir kişiye doğru tutarak onun bekar olup olmadığını görebileceğiz.