Google artık cebimizi de izliyor

Google artık cebimizi de izliyor

4 Haziran 2017 0 Yazar: damladogan

Sanal alem çıktı mertlik bozuldu. Zaten attığımız her adım kayıt altında. İnternet devi Google bunu biraz daha öteye taşımaya hazırlanıyor. Kişisel hayatın gizliliği tamamen uçtu gitti. Artık kredi kartıyla yaptığımız tüm harcamalar da kayıt altında olacak.


Bir süredir internette gezen trajikomik bir hikaye var. Tam güler misin ağlar mısın durumu. Hiç dokunmadan alıntılıyorum.

-Gordon Pizza mı?
-Hayır efendim Google Pizza!
-Yanlış numaraymış, kusura bakmayın.
-Hayır efendim numara doğru, Google Pizza! Google olarak Gordon Pizza’yı satın aldık.
-O zaman bir sipariş verebilir miyim?
-Her zamankinden mi efendim?
-Ne yani, ne sipariş edeceğimi biliyor musunuz?
-Elbette efendim. Son 5 keredir mantarlı, sosisli, sucuklu, kalın hamur istemişsiniz.
-Tamam o zaman, aynen öyle olsun!
-Size onun yerine kuru domatesli, biberli sebzeli pizza göndersek?
-Neden ki?
-Bakıyorum da kolesterolünüz 300’ün üzerinde, üreniz de yüksek.
-Nereden biliyorsunuz ki?
-15 gün önce check-up yaptırmışsınız efendim, ona baktım.
-Tamam, anladık. Ama ben yine kendi siparişimi istiyorum. İlaçlarımı alıyorum zaten.
-Özür dilerim efendim, ilaçlarınızı da pek almıyorsunuz. 30 tabletlik kolesterol ilacınızı alalı 90 günü geçmiş.
-Sonra tekrar aldım, hem size ne?
-Sonra tekrar almamışsınız efendim, kredi kartı harcamalarınıza baktım.
-Yahu nakit aldım. Onun kaydı yoktur.
-Nakit de almış olamazsınız 45 gündür bankadan nakit çekmemişsiniz.
-Belki bir başka nakit kaynağım var, onu nereden bileceksiniz?
-Olamaz efendim. O zaman vergi kaçırıyorsunuz demektir. Gelir vergisi beyanınızda başka bir nakit gelir görünmüyor.
-Yuh be!
-Sadece size yardım etmek istiyoruz efendim, bir kötü niyet yok.
-Biliyor musun? Artık gına geldi. Çekip dünyanın ücra bir köşesine gideceğim. Ne internet, ne Google kafamı dinleyeceğim. Yeter be!
-Biraz zor efendim.
-O niye ki?
-Pasaportunuzun süresi dolmuş.
-….

İçimizden “Yok artık” desek de işler bu noktaya doğru hızla gidiyor. Telefondaki konum servisi gittiğimiz her yeri, mesajlaşma uygulamaları yazdıklarımızı kayıt altında tutuyor. Fotoğraflarımız, yazışmalarımız, hatta kredi kartı ekstrelerinden, test sonuçlarına e-postalarımıza gelen tüm bilgiler, kısacası hayatımızın neredeyse tamamı sanal alemde. Arama devi Google’dan gelen son haber bu düşünceyi iyice pekiştirdi. Google şirketteki yeni gelişmeleri anlattığı blog yazısında, lafın arasında (!) milyarlarca kredi kartı bilgisinin de incelendiğini bu sayede satın alma alışkanlıklarının da anlaşılmaya çalışıldığını duyurdu.

Reklam yapılan ürünü alıyor muyuz?

Aslında çok somut bir amacı var Google’ın. Herkes farkındadır şirketin reklam konusunda çok ince bir algoritması var. Çıkan anketlere kendinizle ilgili girdiğiniz yaş, cinsiyet gibi bilgiler, satın aldığınız ürünler ya da ziyaret ettiğiniz internet siteleri, hep sizinle ilgili bilgiler toplayıp size uygun reklamların karşınıza çıkmasını sağlıyor. İşte şimdi Google bunu bir adım öteye taşımanın peşinde. “Bu reklamları gösteriyorum ama ne kadar işe yarıyor” sorusunun cevabını bulmak istiyorlar. Bu yüzden de reklamını gösterdiği ürünlerin satın alınıp alınmadığını kredi kartı ekstrelerimizden kontrol edecekler. Örneğin bir kullanıcıya 3 gün aynı deterjanın reklamını gösterdikten sonra, marketten o deterjanı alıp almadığı tespit edilmeye çalışılacak.

Her 10 harcamadan 7’si ‘yakalanıyor’

Google bu ‘incelemenin’ hangi yolla yapıldığını açıklamadı. Bankalardan mı bilgi alınıyor yoksa maillere gelen kredi kartı ekstrelerinden anahtar kelimelerle arama mı yapılıyor belli değil. Ancak söylediklerine göre başarı oranı hayli yüksek. Deneme yapılan ABD’de, kredi kartı harcamalarının yüzde 70’inin ‘yakalandığını’ ve incelendiğini duyurdular. Tartışma büyük. İnsan hakları savunucuları bunun kişisel hakların gizliliğine aykırı olduğunu savunuyor. Çok sert tepki gösteriyorlar. Google ise savunmasında kişisel bazda verileme yapılmadığını ve bireysel olarak kimin ne aldığını incelemediklerini söylüyor. Yıllardır üzerinde çalışılan yazılım sayesinde, anonim olarak ürünlerin karşılaştırıldığını iddia ediyorlar.

Ne yapmak lazım?

Peki, bu uygulamadan kurtulmak mümkün mü? Aslında tüm bu çarkın dışına çıkmak tek tık uzaklığımızda. Google hesabınızın Reklam ayarları kısmına girmeniz yeterli. ‘Reklam Kişiselleştirme’ sekmesi kişisel bilgilerinizi toplayarak reklamların size özel olmasını sağlıyor. Bunu kapatarak verilerinizi bir nebze de olsa korumaya alabilirsiniz.