Modern çağın antidepresanı: Mindfulness

Modern çağın antidepresanı: Mindfulness

2 Temmuz 2017 1 Yazar: damladogan

Kimimiz tatile gidemediği için dertli. Kimi tatilden döndü ‘hayata’ adapte olamıyor. Öyle ya da böyle bugünlerde herkes bir dertli. O zaman gelin sizi son yıllarda hızla popülerleşen meditasyon yöntemiyle tanıştırayım.


 

Mindfulness kelimesinin tam Türkçe bir karşılığı yok. Farkındalık diye çevriliyor. Aslında tam çevirisi dikkatli olmak. Yani o anda bilincinizin kontrolünde olmak. Belirli bir anda iç ve dış dünyanızda neler olup bitiyor ona odaklanıp, kafanızı meşgul eden düşüncelerden uzaklaşmayı hedefliyor. Nasıl olacak bu iş demeyin. Yıllardır yapılan araştırmalara göre beyin bunu gerçekten de zamanla öğrenebiliyor. Ancak bol bol egzersiz yapmanız gerekiyor.

Düşünceleri kovup, o âna odaklanın

Aslında temeli Budist öğretilere dayanıyor. Batıyı bu yöntemle tanıştıran ise ABD’li Profesör Jon Kabat-Zinn. Amaç kimseyi, özellikle de kendinizi yargılamadan sadece âna odaklanmak. Beynimiz çoğu zaman bambaşka şeylerle dolu oluyor. Pişmanlıklar, bir ay önceki bir kavgada verebileceğimiz en ideal cevap, kredi kartı borcumuzun ay sonunda ne kadar geleceği bunlara sadece birkaç örnek. Hâlbuki bunları düşünürken o ânda etrafımızda olan biteni kaçırıyoruz. ‘Mindfulness’ta amaç bizi âna döndürmek. Duvarların rengine, masanın üzerinde ne olduğuna, yanımızdakinin saç modeline yoğunlaşmak. Başka da bir şey düşünmemek… Mesela nasıl nefes alıp verdiğinize, karnınızın nasıl şişip indiğine de odaklanabilirsiniz, yürüyüşe çıktığınızda ağaçlara, yapraklara, uçan kuşlara, duruşunuza, kollarınızın, bacaklarınızın nasıl hareket ettiğine de… Önemli olan beyninize başka düşüncelerin gelmesini engelleyebilmeniz. Kolay değil. Ama ilk başta birkaç dakika bile bunu yapabilseniz yeter. Çünkü emin olun zamanla bunda başarılı olduğunuz süre de artacak.

2 ayda beynin yapısını değiştiriyor

Peki beyin bunu nasıl öğreniyor? Yıllarca beynin çocukluk sırasında geliştiği sonra da aynı kaldığına inanıldı. Ancak artık biliyoruz ki günlük davranışlarımız gerçekten de beyinde değişiklik yaratabiliyor. Nasıl ki yaşımız kaç olursa olsun yeni bir dil ya da spor öğrenebiliyorsak, aynı mekanizmaları kullanarak beynimize mutlu olmayı da öğretebiliriz. ABD’nin ünlü Harvard Üniversitesi’nden Nörolog Sara Lazar’ın 2011 yılında bu konuyla ilgili yaptığı bir araştırma var. Daha önce hiç meditasyon yapmamış kişilere 8 hafta mindfulness çalıştırıldıktan sonra beyinlerinde değişim olduğu ortaya konmuş. Araştırmada özellikle de bir tehdit karşısında (ister gerçek olsun ister biz öyle algılayalım) beynin karşı koy ya da savaş tepkisini harekete geçiren yani aslında kaygılarımızın ve stresin temel kaynağı ‘amigdala’ bölgesinin küçüldüğü gözlemlenmiş. Yani dış etkenler aynı kalsa da, insanların bu çalışmaları yaparak stresi daha normal karşıladıkları bilimle de kanıtlanmış.

Telefon uygulamalarıyla alışabilirsiniz

Mindfulness için hem çok sayıda kitap hem de eğitim var. İnternetten kısa bir aramayla hepsi hakkında bilgi alabilirsiniz. En kolay yöntemlerden biri de yükleyebileceğiniz telefon uygulamaları. Piyasadaki bini aşkın uygulamanın en popüleri şüphesiz Headspace. Kullanıcı sayısı 15 milyonu geçiyor. Bu uygulama sayesinde her gün sadece 10-15 dakikanızı ayırarak kendinizi âna odaklamaya alışabilirsiniz.

Evde deneyebileceğiniz birkaç yöntem

Kendi kendinize yapabileceğiniz ufak egzersizler de var. Gözlerinizi kapatıp vücudunuzu taramak da bir seçenek. Ayak parmaklarınızdan başlayıp saç tellerinize kadar her parçanızı tek tek düşünüp rahatlattığınızı hayal edebilirsiniz. Hazır havalar da güzelken bahçe işleriyle uğraşmak da işe yarabilir. Çiçeklerle ilgilenmek, onların güzelliklerini takdir etmek en yararlı yöntemlerin başında geliyor. Üstelik bahçeyle uğraşmak zamana da yayılan bir meditasyon yöntemi. Neler olup bitiyor, çiçeklerin hangileri açtı, hangileri kurudu gibi şeylere uzun süre boyunca odaklanmak insanı çok rahatlatabilir. Kendinizi gün boyu oyalamak için bir yöntem daha… Sabah kalkarken o gün için bir soru sorun. “Şu sorunun cevabını istiyorum” ya da “Şu konuda karar vermem gerekiyor” gibi… Ardından da gün boyu etrafınıza o gözle bakın. Gördüğünüz reklam panolarından, radyoda çalan şarkılara, metroda konuşan iki kişinin sohbetine hatta gazetede okuduğunuz habere kadar her şeye daha fazla dikkat ettiğinizi fark edeceksiniz.