Canımız boşuna çikolata istemiyor!

Canımız boşuna çikolata istemiyor!

13 Ağustos 2017 0 Yazar: damladogan

Canımız meğer durup dururken çikolata ya da cips çekmiyormuş. Hepsinin bir nedeni varmış. Yeni araştırmaya göre bu ‘aşermeler’ vücuttaki bazı eksiklikler yüzünden. Üstelik güzel bir haber daha… Tüm bunların çaresi de var.


İster pizza olsun ister hamur işi… Çoğumuza durup dururken kontrolsüzce bir yiyeceği yeme isteği gelmiştir. Uzmanlara göre bu aşermeler vücudumuzdan bize önemli bir mesaj. Vitamin eksikliği, uykusuzluk hatta depresyon…Hepsi aslında bu sayede önceden belirlenebilir. Peki, hangi yiyeceğin krizine girdiğimizde vücudumuz bize ne demeye çalışıyor? İşte yanıtı…

Çikolata: Magnezyum eksikliği

Tadına doyamadığımız çikolata çok zengin bir magnezyum deposu. Canı çikolata çeken herkesin magnezyum eksikliği var denmez tabii. Ama birçok kişide bu, bir etken olabilir. Zira son araştırmalara göre Türkiye’de magnezyum eksikliği olanların oranı yüzde 70-75’i buluyor. Bu mineral hem güçlü kemiklere sahip olmak için hem de kalp sağlığımız için önem taşıyor. Tansiyonu ve şekeri dengeliyor. Eğer vücudumuzda magnezyum eksikliği olursa bu vücudun düzgün çalışmasına engel oluyor. Bu da migren, anksiyete, uykusuzluk, çarpıntı ve konsantrasyon kaybı yaratıyor. Yani bir dahaki sefere canınız çok çikolata çekerse, kendinizi magnezyum zengini gıdalarla bir kandırmaya çalışın. Kuruyemişler (özellikle kabak ve ay çekirdeği), koyu yeşil yapraklı sebzeler ya da baklagiller magnezyum deposudur. Canınız ille çikolata istiyorsa da magnezyumu bol olan bitteri tercih edebilirsiniz.

Abur cubur: Yeterli uyku almıyorsunuz

ABD’nin ünlü Berkeley Üniversitesi’nin son araştırması uyku ve abur cubur arasındaki doğrudan bağlantıyı ortaya koydu. Buna göre düzgün uyuyanlar daha sağlıklı yemekler tercih ediyor. Uzmanlara göre bunun nedeni beyinde olan değişimler. Uykusuzluk çekenlerin sorun çözme gibi yüksek beyin fonksiyonları diğerlerine göre daha az çalışıyor. Arzular ve motivasyonlar ise güçleniyor. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerin bu yüzden tercih edildiği düşünülüyor. Yani uykunuzu düzenlemeniz sağlıksız abur cuburlardan uzaklaşmanızı sağlayabilir. Peki, bunun için ne yapmak lazım? Uzmanlar iyi bir uyku için ‘ekranlardan’ uzak durmanın önemine dikkat çekiyor. Kaliteli bir uykuya dalmadan 1 saat önce telefondan, televizyona her türlü ekrandan uzaklaşmak gerekiyor diyorlar. Meyvelerin yardımına da başvurabilirsiniz. Son araştırmalara göre ananas melatonin hormonunu yüzde 266 artırıyor. Yatmadan hemen önce 2 tane kivi yemek ise uyku arasında uyanmayı yüzde 30 oranında azaltıyor. Muz, vişne, ahududu, böğürtlen, yaban mersini de yine tercih edebileceğiniz meyvelerden.

Beyaz ekmek, makarna: Moralinizi düzeltmeniz gerek

Canınız patates, makarna, ekmek gibi karbonhidratlar çekiyorsa vücudunuz triptofan denen bir amino aside ‘muhtaç’ demektir. Bu asit mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratoninin yapımında kullanılıyor. Yani sizin aslında daha derine inip mutluluğunuzu gözden geçirmeniz gerek. Seratoninizi artıracak spor gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Triptofanın alternatifleri ise tavuk, hindi, yumurta, muz ve ceviz.

Tuzlu yiyecekler: Çok streslisiniz

Tuzlu fıstık ya da cips gibi tuzu bol yiyecekler yeme arzusunun da nedeni belli. Bu, stres böbrek üstü bezlerinizin doğru çalışmasına engel oluyor demek. Bu bezler kortizol adı verilen vücudun stres hormonunu salgılamakla sorumlu. Aynı zamanda da vücuttaki minerallerin seviyeleri dengeliyorlar. Aslında birçok yiyecekten fazlasıyla tuz alıyoruz. Ama çok stresli dönemler böbrek üstü bezlerimizin yorulmasına ve doğru dürüst çalışamamasına neden olabilir. Bu da vücuttaki sodyum yani tuz oranını düşürebilir. Bunun önüne geçmek için vücuttaki stres oranını azaltmanız gerek. Yoga, meditasyon ya da nefes egzersizleri en bilinen yöntemler. Kısa vadeli çözüm için ise derin nefes almayı deneyebilirsiniz. ABD’nin Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre canı tuzlu yiyecek çeken kişiler o yiyeceği ağzına atmadan önce durup derin bir nefes alırsa ya da kısa süre meditasyon yaparsa vücutlarındaki stres hormonları oranı yüzde 25 düşüyor. Yemek yeme oranları ise yüzde 50 azalıyor.

Kahve: Susuz kaldınız ya da moraliniz bozuk

Kahveye doyamayanlara kötü haber. Aslında litrelerce kahve içip de bir türlü ayılamıyorsanız, bilinçaltınızda moralinizi düzeltmeye çalışıyor olabilirsiniz. Araştırmalara göre mutsuz hissedenler kendilerine böyle hızlı ‘çareler’ arıyor. Fakat unutmamakta fayda var. Kafein gibi metabolizmamızı hızlı yükselten uyarıcı maddelerin kandaki oranı geldiği kadar hızla yok oluyor. Yani sonrasında kendinizi daha kötü hissetmeniz olası. Üstelik kafeinin fazlası çarpıntı ya da uykusuzluk gibi sorunlara da yol açabiliyor. Canınız kahve istediğinde aslında sadece susuz kalmış olabilirsiniz. Bu yüzden önce suyla bu arzunuzu geçiştirmeye çalışın. Triptofan açısından zengin bir beslenme düzeniniz olursa ruh halinizin nispeten düzelmesi de olası.

Et: Demir eksikliği

Şöyle bir mangal yaksak da et pişirip yesek hayalleri kuruyor, kokular burnunuzda tütüyorsa dikkat. Vücudunuzun daha fazla demire ihtiyacı olabilir. Demir vücutta oksijenin taşınmasını sağlıyor. Haliyle olmaması bizi daha yorgun yapıyor. Ancak özellikle de alıp başını giden fiyatlar yüzünden artık çok daha az et tüketiyoruz. Türkiye’de kişi başı et tüketimi yıllık 14 kilogram. Gelişmiş ülkelerde bu rakam 25-35 kilogram arasında. Haliyle ülkede demir eksikliği de aldı başını gidiyor. Canınız et çekiyor ama yiyemiyorsanız çaresi var. Fasulye, mercimek, fındık-fıstık, kuru meyveler ya da tam tahıllı ekmekle kendinizi avutabilirsiniz.

Su: Tanı konulmamış diyabet

Çok sık susama ve idrara çıkma aslında vücudunuz size insülin seviyenizde bir sorun olduğu yönünde bir mesajı olabilir. Tabii ki de gün 1-2 litre su içmek çok normal ve sağlıklı bir şey. Ancak durmadan ağzınızın içinde bir kuruluk hissediyorsanız ve ne kadar su içerseniz için bu his gitmiyorsa dikkat etmekte fayda var. Tip-2 diyabet sorununuz olabilir. Doktora görünmenizde fayda var.