Zamanı daha verimli kullanma kılavuzu

Zamanı daha verimli kullanma kılavuzu

20 Ağustos 2017 0 Yazar: damladogan

Çoğumuza 24 saat yetmiyor. Zaman hızla akıp geçiyor. Fakat iyi haber. Yeni araştırmalara göre aslında alışkanlıklarımızı değiştirerek kendimize fazladan birkaç saat yaratabiliriz. İşte 3 altın yöntem.


Malum günün 7-8 saati uykuda geçiyor. Bir o kadarı da çalışarak… Kendimize ayırabildiğimiz zaman zaten hayli kısıtlı. Ancak son araştırmalara göre o geriye kalan zamanı da olup olmadık şeylere harcıyoruz. Yani aslında farkına varmadan boşa vakit geçiriyoruz. Peki, bunu düzeltmek için ne yapmak lazım? İşte birkaç tavsiye.

Telefon günde 2.5 saate mal oluyor

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için var. Ancak çoğu zaman biz onu kontrol edeceğimize, onun kontrolü altına giriyoruz. Özellikle de konu cep telefonları olunca. Biten şarjlara karşı prizlere ya da harici şarj cihazlarına bağımlı yaşıyoruz hayatlarımızı. Öyle ki çalmasa bile sürekli elimiz telefonda. 2013 yılında yapılan bir araştırmada elimiz günde 150 kez telefona gidiyor deniliyordu. ABD’li mobil araştırma uygulaması “dscout’s” geçen yıl 100 bin kişiyle tekrarladı bu araştırmayı. Rakam da 3 yılda geldiğimiz nokta da korkutucu. Buna göre artık bir kişi günde ortalama 2 bin 617 kez telefon ekranına dokunuyor. (Her tıklama, kaydırma ayrı ayrı sayılıyor). Bu, günde 145 dakika yani neredeyse 2.5 saat telefona bakarken geçiyoruz demek. Üstelik öyle tuhaf bir durumdayız ki bunların yarısı boş yere elimizin telefona gitmesi. Araştırmaya göre yüzde 47’sinde telefonun ekran kilidini açmıyoruz bile. Sadece saate ya da uygulamalardan gelen uyarı ve mesajlara bakıp telefonu bırakıyoruz.

Ne yapmalı?

Elimizin sürekli telefona gitmesi çoğumuz için refleks olmuş durumda. Bunun önüne geçmek gerek. Bu nedenle gerekli olmayan uygulamaları silmek ve gereksiz bildirimleri kapatmak önemli bir adım. Yemek masasına, banyoya ve yatak odasına telefon sokmamak da bir seçenek. Böylece en azından o alanlarda kendinize ve sevdiklerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Teknoloji detoksu yapmak da önemli. İronik olarak bunun için de telefon uygulamaları var. Kaç dakikadır telefonunuza bakmadığınızı ölçüp kendinizi geliştirmeniz için sizi zorluyor.

Her selfie 12 dakika demek

Çoğumuz artık Instagram için yaşıyoruz. Gittiğimiz konseri dinlemekten ziyade her anı paylaşma derdindeyiz. Masaya gelen yemeği soğutma pahasına önce 99 farklı açıdan fotoğrafını çekiyoruz. Bu da fazlasıyla vakit alıyor. Fotoğrafa hazırlanmak, çekmek, en iyisini seçmek, editlemek, altına ne yazacağını düşünmek kolay değil… İngiltere’de yapılan araştırmaya göre gençler tek bir selfie için 12 dakika harcıyor. Bu da haftada ortalama 1 saat 24 dakika boşa gidiyor demek. Instagram’ı en çok kullanan Y kuşağı bu platforma günde 56 milyon fotoğraf yüklüyor. Toplamda boşa giden zamanı siz düşünün…

Ne yapmalı?

Tüm araştırmalar, teknolojiden ve bu iletişim yöntemlerinden uzaklaşmanın bize bolca zaman kazandıracağı tezini destekliyor. Telefonu elimizden düşürmedikçe bağımlılığımız da artıyor. Tüm bunların farkına varıp kendimizi alışkanlıklarımızı değiştirmeye zorlamalıyız. Ana odaklanmayı öğrenip, sosyal medyaya bağımlı olmaktan vazgeçmeliyiz.

Programları iptal etmek

Saat kulesinin altında 18:00 için randevulaşılıp geç kalmamak için uğraşılan günler geride kaldı. Teknoloji sayesinde insanlarla plan yapmak hiç olmadığı kadar kolay. Öyle ki özellikle de Facebook’tan ‘event’ yani bir organizasyon için açılan duyurulardan bile program yapabiliyoruz. Ancak bu, gereksiz planlara da evet deyip ajandalarımızı fazla doldurmamıza neden olabiliyor. Bu da kolay program yaptığımız kadar, o programları kolay iptal etmemize de yol açıyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre 18-24 yaş arasındakilerin yüzde 43’ü yaptıkları planları düzenli olarak sosyal medya üzerinden iptal ediyor. Tabii bu da uzun uzun yazılan mesajlar, özür dilemeler, bahane bulma çabaları demek. Hiç farkında olmasanız da bu, bize hem zaman hem de enerji kaybı olarak dönüyor.

Ne yapmalı?

Sosyal medyadan gelen tüm davetleri kabul etmeyin. Sadece ilginizi gerçekten çeken programlara evet derseniz iptal etme riskiniz de azalır. Eğer iptal edecekseniz de mutlaka önceden haber verin. Bu herkese zaman kazandıracaktır.