100 bin liraya yoklukla terapi

100 bin liraya yoklukla terapi

17 Eylül 2017 1 Yazar: damladogan

Çocuğunuzu psikolojisi düzelsin diye 100 bin lira verip de ormanlık alanda, yokluk içindeki bir kampa yollar mıydınız? Yurtdışında yeni moda bu. Ruh sağlığı için yaban terapisi…


Bizim neslin idollerinden gezgin Christopher McCandless belki de yıllar önce bulmuş hayatın anlamını. 1996’da Jon Krakauer tarafından Into The Wild (Yabana Doğru) ismiyle kitaplaştırılmış, ardından da filmi çekilmişti hayatının. 24 yıllık kısacık yaşamına birçok macera sığdırmış, sonunda toplumun dayattığı her şeyi geride bırakarak çıktığı yolculukta, ulaşma hayali kurduğu Alaska’da bir minibüsün içinde açlıktan yaşamını yitirmişti. O hayattaki tüm sıkıntılardan kurtulmak için, özgürlüğü için yolları, ormanı, yaban hayatını seçmişti kendine. Bugün yüzlerce kişi onun izinden gidiyor. Depresyondan, travmalardan hatta bağımlılıklardan kurtulmak isteyenler çareyi doğanın derinliklerinde arıyor.

Özellikle risk altındaki gençlere öneriliyor

Bu yeni yöntemin adı yaban terapisi. Ergenlere ve genç yetişkinlere yönelik bir program. Amaç insanın kendini keşfetmesi… Dayanıklılığını ve insanlarla olan uyumunu artırması. Bir ormana kurulan kamp alanına gidip dış dünyayla iletişimi kesiyorsunuz. Etrafınızda sadece sizin gibi terapiye gelen insanlar oluyor. Genelde 8-10 hafta sürüyor. Bu sürede sadece görevliler ve terapistlerle görüşebiliyorsunuz. Telefonunuz, mücevherler, saatiniz, kitaplarınız hatta kıyafetleriniz bile alınıyor. Herkes aynı model düz bir spor kıyafet giyiyor. Bir de üzerinde uyumanız için bir muşamba veriliyor. Süreç hayli zorlu. Haftalarca duşa girme şansınız bile yok. Ancak bu, yıllarca terapilere gidip gelip de sorunlarına çözüm bulamayan ve risk altında bulunan gençler için yeni bir çare arayışı.

Amaç ilkel becerilerle hayata uyum sağlamak

İlk günlerde insanlarla sohbet etmek yasak. Görevliler yemeğinizi getiriyor ardından da sizi yalnız bırakıyor. Bu süreçte size verilen bir deftere hayat hikayenizi ve beklentilerinizi yazıyorsunuz. İlerleyen günlerde program da değişiyor. Konuşmaya izin çıkıyor. Bisiklete binmek ya da trekking yapmak gibi sporlar ekleniyor. Hem bireysel hem de grup aktiviteleri oluyor. Böylece gençler sağlıklı ilişkiler kurmayı, birbirine güvenmeyi, iletişimi ve tabii bu zorlu ortamda hayatta kalabilmek için işbirliğini öğreniyor. Ancak bu sırada her adımınız terapistlere iletilmek üzere görevliler tarafından izleniyor. Sürekli güneş kremi sürmenizden, dişlerinizi fırçalamanıza hatta yemek yedikten sonra kaplarınızı yıkamanızdan bile hep görevliler sorumlu. Bu sırada da hem bireysel hem de toplu terapiler oluyor. Travmalar gruplar halinde yeniden canlandırılıp normalleştiriliyor. Aileye ve arkadaşlara mektuplar yazılıyor, grup ortasında okunup üzerine konuşuluyor.

Terapistler daha iyi gözlemliyor

Yoğun bir terapi olduğu kesin. Ancak ilk bulgulara göre bu denli ‘maruz bırakma’ aslında insana iyi geliyor. Child & Youth Care Forum dergisinde yayımlanan araştırmaya göre bu terapi sonrası psikolojik bozukluklar ciddi oranda azalıyor. Bir yıl sonra da bu başarı oranı neredeyse bire bir korunuyor. Uzmanlara göre bunun başlıca nedenlerinden biri psikiyatrların danışanlarını an be an takip edebiliyor oluşu. Böylece gerekli olduğunda anlık olarak destek verebiliyorlar. Örneğin, öfke eğilimi olan birinin bu durumu gittiği terapiler sırasında fark edilmeyebiliyor. Ancak ormanlık alanda yaşananlar sırasında, mesela ateş yakmayı beceremediğinde ya da bir şeyi açamadığına kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Japonların sağlık sisteminde yıllardır var

Yeşilin insan doğasına iyi gelen yanı olduğu da kesin. Japonlar ‘orman banyosu’ adını verdiği bu yöntemi aslında yıllardır kullanıyor. Öyle ki 1982’den bu yana sağlık sisteminin resmen bir parçası. Araştırmalara göre ormanlık alanlarda günde 30 dakika zaman geçirmek tansiyonu düşürüyor, stres hormonu üretimini azaltıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm bunlar sayesinde daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Bunun nedeni de bitkilerin çürümeden ve böceklerden korunmak için salgıladığı phytoncide (ahşap özü) maddesi. Sadece temiz havayı değil, bu maddeyi solumak da bize çok iyi geliyor. 1990’larda yaban terapisini sunan sadece tek bir yer varken bugün sayı giderek artıyor. Ancak fiyatlar dudak uçuklatıyor. Genelde günlük 400-500 dolar civarı. Bu da 10 haftalık bir programa 28-35 bin dolar gibi bir ücret ödemenizi gerektiriyor.