Yaşlanmayan kadınların gücü adına!

Yaşlanmayan kadınların gücü adına!

24 Eylül 2017 0 Yazar: damladogan

 Günümüzde bir kadının yüzüne bakıp da yaşını tahmin etmek neredeyse mümkün değil. Çünkü artık kadınlar yaşlanmıyor. Bu yüzden de yaşı merak edenler farklı ipuçlarının peşine düşmek zorunda


Ne Ajda Pekkan’a 71 yaşında dersiniz,  ne Nicole Kidman’a 50, ne de Naomi Campbell’e 47… Günümüz kadınları bir acayip. “Şarap gibi” tabirini de solda sıfır bırakıyorlar. Bir türlü yaşlanmıyorlar. Hem ‘fit’ler hem de ufak tefek estetik müdahalelerle zamanın izlerinden kurtulma konusunda çok başarılılar. 21. yüzyılın olayı bu. Adı bile konulmuş. “Impossible to Age” (ITA) yani “Yaşlanması İmkansız” deniyor bu kadınlara. Peki, gerçekten birinin yaşını anlamanın hiç mi yolu yok? Hemcinslerim biraz kızacak ama İngiliz The Telegraph gazetesi araştırıp derlemiş. Buyurun 40 yaş üstü bir kadının yaşı nasıl tahmin edilir, birkaç ipucu.

Etek boyu yaşla orantılı

Yaş arttıkça etek boyu uzayacak diyeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 40’lı yaşlarda etekler bir anda kısalıyor. Anlaşılan son kez bir şov yapma havasına giriyor kadınlar. Ardından yaş 50 olunca etek boyu tekrar diz hizasına iniyor. Bunun aslında çok basit bir nedeni var. Dizler sütun gibi güzel bacakların olmazsa olmazı. Ancak maalesef yaşla birlikte diz kapaklarında da deformasyonlar oluyor. Refleksel olarak kadınlar da bunu gizleme çabasına giriyor. Fakat uyarayım. Kadınların yaşını anlamak için etek boyu ve diz kapağına bakmak bir süre sonra işe yaramayabilir. Çünkü diz kapağı estetiği ameliyatları dünyadan sonra Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Bir not daha. Fransa’nın 64 yaşındaki yeni first leydisi Brigitte Macronbu etek boyu kuralına hiç uymuyor ve sürekli mini etekle karşımıza çıkıyor. Ancak birçok modacıya göre büyük hata yapıyor.

Menopoz etkilerine karşı fondöten

Kadınlar olarak hayattaki en büyük sınavlarımızdan biri de menopoz dönemi. Bu süreçte ani sıcak basmaları yüzünden yüzü kıpkırmızı kesilmeyen yoktur. Ne kadar ilaç ya da vitamin alsanız da işe yaramaz. Çare ne mi? Kat kat sürülen fondötenler… Yani böyle ciddi makyajlı birini görürseniz bilin ki 45 yaşlarında. 50’den sonra menopoz derdi bitince yüzü saklama gereği de kalmıyor. Genelde renkli bir nemlendirici sürüp çıkmak bile birçok kadına yetiyor.

Kıyafetlerde 3/4 etkisi

Kol ya da pantolon boyunda sihirli 4’te 3 oranı varsa dikkat. O kadın kaç gösterirse göstersin 50’lerinin ortasında demektir. Bu yaş grubundaki kadınlar nedense o boydaki kıyafetlere karşı koyamıyor. Pantolonları dizden, bluzları dirsekten bir karış aşağıda olsun istiyorlar.

Omuza değen saçlar

Yaşı anlamanın bir yolu da saçlar. Gençken uzatılan, saatlerce bakım yapılan saçlar yaşla beraber kısalmaya başlıyor. İleri yaşların kendine has modası omuz hizasında saçlar. Omuza değdi değecek boyda saç o kişinin 60’larında olduğunun göstergesi.

Cinsellik konuşma merakı

Kadınlarda böyle bir eşik var. 50’li yaşların sonunda, 60’ın başlarında başlıyor. Gördükleri yakışıklı genç erkeklerle ilgili kendi aralarındaki müstehcen konuşmalar daha da artıyor. Yaş ilerledikçe bunu abartıp erkeklerin yüzüne iltifatlarda bulunan hatta laf atanlar bile var. 70’lerindeki kadınlarda bu davranış iyiden iyiye yaygınlaşıyor.

Göze seksi görünen gözlük ipleri

Ne hikmettir bilinmez… Yıllarca eziklenen gözlük ipleri yaş ilerledikçe birden göze güzel görünmeye başlıyor. Süslü süslü ipler kadınların yeni aksesuarı oluyor. Yani gözlük ipi kullanan bir kadın gördünüz mü dikkat. 70’lerinde olması muhtemel.

Cıvıl cıvıl kıyafetler

91 yaşındaki Kraliçe Elizabeth en güzel örneği. Her davette karşımıza fosforlu kıyafetlerle çıkıyor. Aslında o tek değil. Araştırmalara göre yaş arttıkça rengarenk kıyafetler giyme merakı da doğru orantılı olarak artıyor. Pembe, sarı, mor fark etmez. Amaç dikkat çekmek. Böyle giyinen birini görürseniz, bilin ki en az 70 yaşında.