İlişkinin katili hayalet sevgili!

2017/11/12 İlişkiler damladogan

Ghosting yani hayalet gibi bir anda ortadan kaybolmak. Yeni nesil ilişkilerin katili artık o.


Bir arkadaşınız aracılığıyla, internetten ya da akıllı telefonlardaki uygulamalardan biriyle tanıştınız. Bir süre devam eden mesajlaşmalar, hafif flörtleşmeler sonunda buluşmaya karar verdiniz. İlk buluşma da öyle fena geçmedi hani. Güzel bir akşam yemeği, belki devamında biraz dans… Tam da aradığımı buldum diye yüzünüze şapşal bir gülümsemeyle eve dönmüşken her şey bir anda tersine döndü. Adam buhar olup uçtu. Ne mesajları okuyor, ne de aramalara cevap veriyor.  Bu aralar kimse sorsam tam da bundan, yani “ghosting”den mustarip. Yıllardır uygulanan en büyük taktik olan ortadan kaybolmak da süslenip yeni bir olgu haline sokuldu. Köklük sözlük firmalarından Merriam-Webster resmen sözlüğüne bile aldı. Tanımı “Bir ilişkiyi aniden özellikle de elektronik ortamda tüm kontağı keserek bitirmek”. Peki, siz her şey yolunda zannederken bir anda ne oldu böyle?

Ghosting geride bir enkaz bırakıyor

İşte son dönemde birçok insan bu sorunun yanıtını arıyor: Beni neden aramadı? Öldü mü, kaldı mı, uzaylılar tarafından kaçırıldı mı, yoksa telefonunu çaldırıp teknolojiye tüm erişimi gitti mi diye sorgularken buluyoruz kendimizi. İlk buluşmadan birkaç gün sonra hiç haber vermeden yurtdışına taşındığı ortaya çıkan adamları bile duydum. Bir kez buluştuğun kişinin arkasından Adele şarkıları dinleyip depresyona sokuyor insanı. Ne olduğunu bilmeyen kişi olanlara anlam verebilmek için durmadan senaryolar yazmak zorunda kalıyor. Kimi kaderine lanet yağmaya başlıyor, kimi dış görünüşünden, ağzının kokusuna sorun nerede diye aramaya başlıyor. İnsanın psikolojisini mahvediyor. Araştırmalara göre ‘ghosting’ uzun süreli bir ilişki sonrası ayrılık kadar acı verici olabiliyor. Çünkü ‘ghosting’de ayrılıkların aksine ne hoşçakal, ne uyarı ne de kapanış var. Aniden gelen bu hamle de haliyle sadece insanın kendine olan güveni zedelenmiyor, beyinde fiziksel acıyla benzer merkezler de harekete geçiyor. Fakat uzmanlara göre sorun bizde değil, hayalet sevgililerde.

Bizi narsisizm bu hale getiriyor

Bunu alışkanlık haline getirenler bağlanma sorunu yaşayan kişiler diyor psikologlar. Büyük ihtimalle önceki ilişkilerinin yükünü hala sırtlarında taşıyan, o depresyondan kurtulamamışlar… Bir diğer ihtimal ise sizinle aynı anda başka kişilerle de görüşüyor ve onlardan birini tercih etmiş olması. Tabii, bunların hiçbiri o kişinin bir açıklama yapmadan ortadan kaybolmasının bir gerekçesi değil. Son dönemde iyice artan bu hareketi alışkanlıklara bağlıyor uzmanlara. Onlara göre en büyük neden kendimize verdiğimiz önem. Ne alaka demeyin. Sosyal medya, selfieler, ‘like’lar derken narsisizmin kollarına düştüğümüz bir hayat yaşıyoruz. Birçok kişi birkaç kez dışarı çıktığı birine hiçbir şey borçlu olmadığını düşünüyor. Açıklama yapıp kendini yormaktansa ortadan kaybolmayı daha mantıklı buluyor.

Sevgilimiz hayalet olup uçmasın diye ne yapacağız?

Peki, birinin sizinle çok da ilgilenmediğini, ilk buluşmadan sonra toz olacağını anlamanın hiç yolu yok mu? Neyse ki var. En önemlisi sizinle konuşurken anlattığınız şeyleri hatırlayıp hatırlamadığına, verdiği sözleri tutup tutmadığına bakın. “Akşam ararım” deyip aramayı unutması çok önemli bir gösterge. Bir sorununuzu anlattıktan birkaç gün sonra o konuyla ilgili yeni gelişmeleri sormuyor olması da sıkıntılı. Hangi konular hakkında sohbet ettiğinize de dikkat edin. Yediğiniz yemeğin baharatından mı yoksa hayallerinizden mi bahsediyorsunuz? Bu da önemli bir işaret. Sadece cinsel içerikli sohbetler yapıyorsanız da tehlike çanları çalıyor demektir.
 

, , , ,

Related Post

Randevular da modern çağa ayak uyduruyor

14 Şubat’a günler kala ‘kaydırın’ sevgili bulun

Yorumlarınız benim için çok önemli...