2018’de bizi neler bekliyor?

2018’de bizi neler bekliyor?

31 Aralık 2017 1 Yazar: damladogan

Dünyanın tanınmış pazarlama iletişim şirketlerinden New York merkezli J. Walter Thompson her yıl olduğu gibi yine önümüzdeki yıla damgasını vuracak 100 trendi derledi. İşte onlardan bazıları.


Yeni neslin yeni meslekleri

İş hayatındaki Y kuşağı her alanda olduğu gibi yine ezber bozdu. Eskiden doktora ya da mühendise kız verilirmiş. Ama şimdi 10 yıl önce hayal bile edilemeyecek meslekler, hayal edilemeyecek paralar kazanıyor. Özellikle de ‘micro-influencers’ yani sosyal medyadaki bin ila 100 bin arasındaki takipçisini etkileme kapasitesi olan kişiler yepyeni bir sektör oluşturmuş durumda. Birçok marka ünlülerle reklam filmi çekmek yerine bu kişilerle pazarlama yapıyor. Sosyal medya sayesinde işi gücü olmayan ama sürekli gezen insanların sayısında da ciddi artış var. Markalar hatta belediyelerin sponsorluğunda gezip sosyal medyadan yayın yapıyorlar. Tüm bunların yarattığı bir diğer iş kolu ise kişisel fotoğrafçı ve videografikerler. Bu ‘az ünlü’lerin her anını kayıt altına alıp, kurgulayıp, montajlayıp, sosyal medyada yayınlamak da bir meslek olmuş durumda. Hamilelere duygusal destek veren ve 9 ayı beraber geçirdikleri ‘dula’ların sayısında da artış var. Kişisel spor eğitmeni, stil danışmanı ya da sağlık danışmanlarından sonra yeni modalardan biri de bu.

Artırılmış gerçeklik her alana girecek

Geçen yıl özellikle de Pokemon oyununun çıkmasının sonrası daha da çok konuşur olduk artırışmış gerçekliği. Snapchat ardından da Instagram filtreleriyle her anımıza girdi. 2018’de artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak, daha da yayılacak. Özellikle ürünleri satın almadan bakmamızı sağlayacak. Elbiseleri üzerimize giymeden denememize yarayacak teknoloji artık çok yakın. Mobilya satın alırken evimize yerleştirip bakmak da hayal değil.

Yüzü de gözü de tanıyan objeler artacak

Parmak izinden sonra yüz tanıma da hayatımızın tam göbeğine girmek üzere. Iphone X ile ilk adım atıldı zaten. Çin’de bu sayede ödemeler yapılmaya başlandı bile. “Gülümseyerek öde” sloganıyla hayata geçen projede yüz tanıma sistemiyle kredi kartıyla otomatik olarak ödeme yapmak mümkün. Üstelik artık her gün kullandığımız en basit ürünler de bizi yüzümüzden ve gözümüzden tanıyacak. Böylece mesela kahve makinemiz her aile ferdinin kendi tercihine göre kahve hazırlayabilecek. Ürünlere entegre edilmiş kameraların önümüzdeki 5 yılda yüzde 220 artması bekleniyor.

Kadınlar için kadınlardan tasarımlar

Son dönemde kadınlar hemcinsleri için çığır açan buluşlarla gündemde. Çoğu fiziksel ihtiyaçlardan doğan büyük icatlar. Örneğin giyilebilir süt pompası yeni doğum yapan anneler için büyük bir nimet olmuş durumda. Tüm gün taşınabilen bu pompa yavaş yavaş memeden süt sağıyor. Böylece annenin canını yakmadan bebek için çok daha fazla miktarda sütü toplayabiliyor. ABD’de çıkan Flex isimli tampon da yine bir kadının icadı. Regl döneminde de cinsel ilişkiye girmeye olanak veren bu tampon aldığı bir milyon dolarlık yatırımla önümüzdeki yıllarda işleri daha da büyütecek.

Sağlıklı gıdalar artık seçenek değil zorunluluk

Yeni nesil olarak anne-babalarımızdan çok daha organik beslenmeye çalıştığımız artık su götürmez bir gerçek. SONAR’ın ABD’de yaptırdığı son araştırmaya göre Y kuşağı üyesi gençlerin yüzde 43’ü yiyeceklerinin organik, yüzde 53’ü doğal, yüzde 64’ü sürdürülebilir ve yüzde 56’sı geri dönüştürülebilir olmasını istiyor. Bu yüzden de artık organik ve GDO’suz ürünler bir lüks olmaktan çıkıyor. Fiyatlar giderek düşüyor, daha da düşecek. Evlere internetten organik sebze-meyve siparişleri zaten hayli artmış durumda. Hatta evde tarım yapanlar da çoğalıyor. Bir süre sonra süpermarketlerde saksıda maydanozdan reyhana hemen hemen her ürünün satıldığını görmeye başlarsanız şaşırmayın.

Yemeğe de yapay zeka karışacak

Bir süredir çalan şarkının ismini bulmaya yarayan Shazaam uygulamasının bir benzeri eşyalar ve yemekler için de gündemde. Pic2Recipe internet sitesi ve Pinterest’te bunun denemeleri yapılıyor. Bu yıl bu uygulamayı her yerde görmeye hazır olun. Hatta yapay zeka da işin içine girecek. Telefonunuzu bir yemeğe tuttuğunuzda sadece tarifini değil besin değerlerini de öğrenebileceksiniz. Böylece fotoğraf çekerek kalori saymak mümkün olacak.

Menülerinizde bu 3 ürüne yer açın

Bu yıl sofralarınızda yepyeni ürünler görmeye hazır olun. Güneydoğu Asya’da popüler olan ‘pandan’ bitkisi yeni gözdemiz olacak. Avokadonun ve matchanın yerini alabilir deniyor. Kuruyemiş ve patlamış mısır benzeri tatlı ama kekremsi bir tadı var. New York ve Paris’teki birçok barda artık kokteyllerin olmazsa olmazı. Mor tatlı patatese de alışsanız iyi edersiniz. Rengi biraz değişik olsa da bu yıl itibariyle bol bol göreceğiz kendisini. Özellikle tatlılara hatta dondurmalara girecek. Çerez şarap denen alkolle güçlendirilmiş şarapların bir çeşidi olan ‘sherry’ye de merhaba deyin. Ağustos 2016’dan bu yana satışları yüzde 46 arttı. Sadece sek değil, kokteyllerin içinde de bol bol göreceğiz.

Ergenlere satılan ürünler artacak

18 yaş altı gençler için eskiden sadece sivilce ürünleri üretilirdi. Ama artık işler değişti. Yeni nesil kendine daha fazla bakıyor. Yaşlanma belirtilerine karşı erken alınan önlemlerin ne kadar önemli olduğu öğrenildi. Bu yüzden de yeni jenerasyon bizden daha bilinçli ve haliyle daha şanslı. Onların ciltlerine uygun ürünler artacak. O yaş grubu için sağlıklı beslenme ve spor programları hazırlayanların sayısı da artışta. Makyaj markaları da gençlere uygun özel seriler hazırlayacak.

Güzelliğin 3 yeni ürünü

Geçen yıllarda kömür yeni yılın ürünü olacak deniyordu. Bu yıl o ürün kenevirin içinde olan Cannabidiol yağı ya da bilinen adıyla CBD. Antioksidan, antiinflamatuar ve anti-aging özellikleri var. Bu yüzden de cilt ürünlerinde daha sık kullanılacak. C vitamini de sadece gribe karşı alınmayacak. Cildi arındıran, aydınlatan ve nemlendiren özellikleriyle birçok marka tarafından zaten keşfedilmiş durumda. Bu yıl maskeden seruma birçok farklı kullanım alanını göreceğiz. Platin, altın ve gümüşün kullanımı da yaygınlaşacak.

İkinci elin gücü adına

Bir süredir sadece araba değil birçok eşyayı ikinci el kullanmaya başladık. Önümüzdeki yıl ikinci ele ulaşım da bu eşyaların kullanımı da çok daha artacak. Özellikle de çanta ve saat gibi lüks ürünlerde… Tasarım ve ünlü markaların binlerce dolarlık ürünlerini satmaya ve almaya yarayan internet siteleri ve uygulamalar giderek yaygınlaşacak.

2018’in yepyeni tatil rotaları

Yeni nesil olarak yeni şeyler deneyimleyip bunu da sosyal medyada paylaşmanın derdindeyiz. Eskiden lüks tatil pahalı bir otelde vakit geçirmekken bir süredir Kuzey Kore, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ya da Panama popüler noktalar. Şu anda Everest’in zirvesine tırmanan ya da uzaya giden insan sayısından daha az kişinin gördüğü Titanik’in enkazı, önümüzdeki yıl 100 bin dolarlık bir turla turistlerin gözdesi olacak. Norveç ve Dubai’nin öncülüğünü yaptığı su altı otel ve restoranlar da turizmin yeni cazibe merkezleri olacak.

Lüks laboratuvarda üretilecek

Çevre hassasiyetleri iyiden iyiye artmış durumda. Kumaşlar organik olarak üretiliyor. Veganların sayısının her geçen gün artmasıyla hayvan derisinden yapılan ürünlerin yerini de laboratuvar ortamında üretilen deriler almaya başladı. Şimdi sıra elmas endüstrisinde. ABD’de pırlanta için de deneyler yapılıyor.