2020 kimin yılı olacak?

2020 kimin yılı olacak?

14 Ocak 2018 0 Yazar: damladogan

Artık dünyayı kadınların yönetmesinin vakti geldi de geçiyor. ABD bugünlerde iki olası kadın başkan adayını konuşuyor. Birbirine ying ve yang kadar ters olan iki karakter: Oprah Winfrey ve Ivanka Trump.


ABD’de 2.5 yıl sonra yapılacak başkanlık seçimleri için yarış şimdiden kızıştı. Kulislerde bir süredir Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve ABD Başkanı Donald Trump’ın eski model, yeni danışman olan kızı Ivanka Trump’ın adı aday olacakları yönünde geçiyordu. Şimdi gönüllerdeki adaylara bir yenisi daha eklendi: ABD’nin ünlü talk şov yıldızı Oprah Winfrey. Üstelik Perşembe günü yayınlanan son anketlere göre bugün seçim olsa Winfrey, Trump’a yüzde 10 fark atıyor.

El attığı her alanda çok başarılı

Bu yıl Altın Küre Ödülleri’nin gerçek kazananı kesinlikle oydu. Ömür Boyu Başarı Ödülü’nü almak için sahneye çıktı. Yaptığı 9 dakikalık konuşmayla herkes ondan bahseder hale geldi. 63 yaşındaki televizyon yıldızı hatta devi Oprah Winfrey… 1986-2011 arasında ABD’nin en çok izlenen talk şov programının sunuculuğunu yaptı. Bol bol sosyal mesaj, arabadan tatile bol bol hediye dağıttı programlarda. Son yıllarında haftada 42 milyon kişi tarafından izleniyordu. Bu sürede oyunculuğa da göz kırptı. O alanda da başarılıydı. Emmy Ödülü kazandı, Oscar’a aday gösterildi. 3 milyar dolarlık mal varlığı olduğu tahmin ediliyor. ABD’nin en zengin bin kişisi arasında. Hatta Michael Jackson’ın ölümünden sonra ülkenin en zengin siyah ismi olarak geçiyor.

Yoksulluk ve tacizden zirveye

Winfrey bugün ABD’nin en güçlü kadınlarından biri. Ancak çocukluğu çok farklıydı. 19 yaşındaki annesi kazara ona hamile kalmıştı. Mississippi’de yoksul bir ailede anneannesi tarafından büyütüldü. Kötü bir çocukluk yaşadı. 9 yaşında tacize uğramaya başladı. Yıllarca sürdü. 14 yaşında hamile kaldı. Ölü doğum yaptı. Bir daha da hiç çocuk sahibi olmadı. Büyüdüğü evde su tesisatı bile yoktu. Burslarla okudu. Zekiydi. Daha 3 yaşında okumayı sökmüştü. Bu sayede de kendine farklı bir yol çizdi. Bunu da hiç unutmadı. Servetinden en az yarım milyon doları okullara ve burs fonlarına bağışladı. Nelson Mandela ile birlikte Güney Afrika’da AIDS nedeniyle ailelerini kaybeden kız çocukları için okul açtı.

Irkçılıkla mücadelenin sembolü oldu

Tüm bu süreçte siyasete hiç uzak kalmadı. 2008 seçimlerinde açık açık eski Başkan Obama’yı destekledi. Yapılan analizlere göre bu destek Obama’ya en az bir milyon oy kazandırdı. 2013’te ise İsviçre’deki Hermes mağazasında yaşadıkları ile gündeme oturdu. 38 bin dolarlık (143 bin liralık) tasarım bir çanta satın almak istese de tezgahtar ona parasının yetmeyeceğini ima etti. Winfrey ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle büyük olay çıkarttı. Tezgahtar işten çıkarıldı, özür üstüne özür dilendi ancak Winfrey’in sakinleşmesi uzun sürdü. Bu olayla birlikte günümüzde bile siyahların yaşadıkları sorunlar bir kez daha tartışılmaya başlandı.

New York’un prensesi Ivanka Trump

36 yaşındaki Ivanka Trump ise Winfrey’in tam zıttı bir hayattan geliyor. Doğuştan şanslılardan. ABD Başkanı Trump ve onun model ilk eşi Ivana Trump’ın kızı. Dededen zengin bir ailede, prenses gibi büyümüş. İş kadını, model, tasarımcı, oyuncu. Kendi mücevher ve ayakkabı koleksiyonları var. Hilton otellerinin varisi sosyetik Paris Hilton’un kankası. 3 çocuk sahibi olmasına rağmen formundan ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Babası Donald Trump bile “Kızım olmasaydı onunla çıkardım” diyecek kadar ileri gidebiliyor. 2016’da kardeşinin yardım derneğine bağış toplamak için onunla 45 dakikalık bir yemek için açık artırma başlatılmıştı. Rakam kısa sürede 72 bin 888 dolara (275 bin 371 liraya) kadar çıktı. Ancak eleştiriler üzerine etkinlik iptal edildi. Son bir yıldır eşi Jared Kushner ile birlikte babasına danışmanlık yapıyor. Ama etik olarak (!) ikisi de bu görevleri için Beyaz Saray’dan para almıyor. Zaten buna pek de ihtiyaçları yok. Çiftin en az 700 milyon doları aşan serveti olduğu tahmin ediliyor.

Siyasi duruşu tartışmalı

Ivanka Trump da ABD’nin en güçlü kadınlarından biri olarak görülüyor. Babasının her an yanında ve güvendiği isimlerden biri. Onu çok rahat etkilediği ve ikna ettiği söyleniyor. Ivanka Trump kendini kadın hakları ve İsrail savunucusu olarak tanımlıyor. Zaten Trump’ın son Kudüs kararında da o ve eşinin rolünün büyük olduğu düşünülüyor. Damat Kushner Yahudi. Ivanka da onunla evlenmek için Yahudiliğe geçmiş. Çok sayıda Yahudi derneğe maddi ve manevi destek veriyor.