Randevular da modern çağa ayak uyduruyor

Randevular da modern çağa ayak uyduruyor

18 Şubat 2018 0 Yazar: damladogan

Bu aralar bir restorana gittiğinizde etraftaki masaları boş görürseniz şaşırmayın. Gerekçe ekonomik falan değil. Randevularımızın tarzı değişti!


Bir süredir sevgili bulma yöntemlerimiz fazlasıyla değişti. Eskiden mahallede görüp mektup yazarmış büyüklerimiz. Onlardan şanslı olduğumuz kesin. Daha fazla seçeneğimiz var. İnternetin yaygınlaşması tüm alışkanlıklarımız gibi ilişki kurma yollarımızı da değiştirdi. Malum o kadar yoğunuz ki dışarı çıkıp birileriyle tanışmak zor geliyor çoğumuza. Bu yüzden artık banka işlemleri ya da alışveriş için nasıl interneti tercih ediyorsak, yeni insanlarla tanışmak için de online yöntemlere başvuruyoruz. Üstelik sanal alemde seçeneklerimiz bir bardakinden çok daha geniş. Ancak bu alışkanlık hiç umulmadık değişiklikleri de beraberinde getiriyor.

Artık ciddi ilişki yaşayanlar da çok var

Online dating yani çevrimiçi randevu ya da çöpçatanlık uygulamaları uzun süredir hayatımızda. Tinder, OkCupid ya da Grindr gibi platformların popülerleşmesiyle bu tarz ilişkiler ‘yeni normalimiz’ oldu. Modern zamanların aşkı olarak kabul ediliyor artık. Kullanmaya karşı olanların bile etrafındaki birkaç kişi mutlaka bu uygulamalar sayesinde birileriyle tanışmış, buluşmuştur. Öyle ki eHarmony.com internet sitesinin geçen haftalarda yayınladığı araştırmaya göre bu uygulamaların en yaygın olduğu ABD’de her 10 kişiden 4’ü online randevu platformlarını kullanıyor. Üstelik bu uygulamalar eskisi gibi sadece ‘takılmalık’, tek gecelik ilişkiler için değil. Ciddi ilişki yaşayanların hatta evlenenlerin sayısı azımsanmayacak seviyede. Dünya genelindeki rakamlara bakıldığında bu çöpçatanlık sitelerini kullananların yüzde 44’ü en az bir kez ciddi bir ilişki yaşadıklarını söylüyor.

İnternetten tanışıp yemeğe giden kalmadı

Ancak bu iş büyük bir şans meselesi. Zarı attın ama düşeş mi gelecek gele mi belli değil. Online ortamda sadece fotoğrafını görerek tanıştığın ve bir süre mesajlaştığın bir kişiyle ne kadar iyi anlaşırsan anlaş, yüz yüze geldiğinde işlerin nasıl gideceğini tahmin edemezsin. Bu da insanların daha farklı alışkanlıklar geliştirmesine yol açıyor haliyle. Güzel bir restoranda yemeğe çıkıp ana yemekti, tatlıydı, içkiydi derken 2-3 saatini bağlamak istemiyor kimse. Kimya tutmadıysa ya da yeni çağın tabiriyle karşındakinden elektrik alamadıysan ilk randevu kabusa dönebilir. Malum artık devir değişti. Randevunun ortasında arkadaşlardan gelen “Kaza yaptım acil gel,” telefonlarını kimse yemiyor. Bu yüzden de daha dikkatli davranıyor herkes. OkCupid’in kendi platformunda yaptığı ankete göre atılan 10 bin mesajdan sadece ve sadece 7’si beraber bir yemek yeme teklifini içeriyor.

Yemek yerine kokteyl içmek moda

Bir gerekçe daha var. Bir kadeh içkinin de içildiği iki kişilik bir yemek en orta seviyede bir restoranda bile en az 100-150 lira hesap demek. Bu online uygulamalarda şansını deneyen ve ayda en az 2-3 randevuya çıkan birinin kesesi için bile yok yere bir yük. Tüm bu nedenlerle buluşmalar genelde kokteyl ya da kahve içmeye dönmüş durumda. Neticede birlikte uzun bir akşam geçirip hayatınızla ilgili bir sürü detay paylaşmaktansa, bir kahve içtikten sonra ortadan kaybolmak ya da online alemin jargonuyla ‘ghosting’ çok daha kolay. Aynısı reddedilme durumunda da geçerli. Kısa bir buluşma sonrası yaşanacak kırgınlık hissi çok daha az oluyor. Üstelik bu yöntem bir günde birden fazla kişiyle buluşup şansı yaver gitsin diye uğraşanlar için de bir nimet. Randevulardan biri iyi giderse birlikte yemeğe geçip diğer randevuları iptal etme olanağının cepte olması da cabası.