Elon Musk’ın gizli dünyasına yolculuk

Elon Musk’ın gizli dünyasına yolculuk

19 Ağustos 2018 0 Yazar: damladogan

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su, milyarder iş insanı, 21. yüzyılın dahi çocuğu… Elon Musk adeta bilim kurgu filminden fırlamış bir karakter gibi. Türkiye’nin de yakından tanıdığı bir isim. Kasım 2017’deki Ankara ziyaretinde hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi hem de Anıtkabir’den çektirdiği fotoğraflarla gündemi hayli meşgul etmişti. Hamama da gitti kebabını da yedi. Bol bol malzeme verdi magazine. Zaten bunu da fazlasıyla seven biri… Önce ünlü oyuncu Johnny Depp’in eski eşi Amber Heard ile ardından da şarkıcı Grimes ile yaşadığı ilişkilerle zaten hep göz önünde. Ama bugün onu en yakından tanıyanların hikâyeleriyle Musk’ın en bilinmeyenlerini anlatacağım size. ABD’nin ünlü Wired dergisi ünlü teknoloji dehasının dostları ve aile bireyleriyle tek tek konuşmuş. İşte o röportajlardan Musk ile ilgili çıkan detaylar.

28 yaşında milyoner oldu

Annesi Kanadalı babası Güney Afrikalı. Pretoria’da doğdu. Aslında hikayesi çok küçükken başladı. Kodlamayı öğrenip kendi kendine yazdığı bir oyunu 500 dolara sattığında henüz 12 yaşındaydı. 1995 yılında ise hayatı değişti. Kardeşi ile birlikte online şehir rehberi hizmeti sağlayan Zip2’yi kurdu. 4 yıl sonra onu dönemin devi AltaVista’ya tam 307 milyon dolara sattı. Sadece ona net kalan para 22 milyon dolardı. O parayla daha sonra PayPal’e dönüşen X.com’u kurdu. Parasına para kattı, 165 milyon dolar kazandı.

Kendini insanlığı kurtarmaya adadı

Musk yazılım işinde zaten iyiydi. Ama onu tanıyanlara göre derdi para değildi. Şöhret sahibi olmak, konuşulmak ve başarılı olmak istiyordu. Bir süre sonra kendini insanlığa adamaya karar verdi. İnsanı insanlardan kurtaracaktı. Elektrikli otomobil için Tesla, uzaya gidebilmek için SpaceX, temiz enerji için Solar City, hyperloop adı verilen tüp içinde hızlı şehirlerarası yolculuklar yapmamız için Boring Company, insan beynine yüklemeler yapıp geliştirmek hatta beyin naklini mümkün kılmak için Neuralink’i kurdu. 2008 krizi sonrası zaman zaman batacak noktaya geldi, hatta arkadaşlarından borç almak zorunda bile kaldı. Ancak kendini toparlamayı hep bildi. Öyle ki aradan geçen 10 yıl sonrasında Forbes dergisine göre 20,6 milyar dolarlık geliri ile en zenginler listesine 54. sıradan adını yazdırdı.

Elinde kitabı olmadan adım atmıyor

Elon Musk’ı tanıyanların anlattığı ortak hikâye net. Elinde kitabı olmadan hiçbir yere gitmediğini söylüyorlar. Zekâsı kadar sosyalliğinin de kariyerine katkısı şüphesiz. Bir ortama girdiğinde yanındaki arkadaşı, kuzeni, kardeşi her kimse onu bırakıp, odadaki en başarılı kişi kimse onun yanına gidip saatlerce onun hikâyelerini dinlediğini anlatıyorlar. Sohbetleri sırasında konudan konuya atlaması ile de meşhur. Bir an derin felsefi konuşmalar yaparken bir anda “Elektrikli arabalarla ilgili ne düşünüyorsun,” diye sorarak konuyu bir anda bilime ve buluşlara getirebildiği söyleniyor.

10 yıl sonraki adımlarını bile hesaplıyor

Henüz üniversitede olduğu ve staj yaptığı dönemde bile insanlarda iz bırakmış. O dönemdeki müdürleri onu “Hep büyük düşünürdü” ve “Çok meraklıydı” diye anlatıyor. Her olayın temelini anlamaya çalıştığını söylüyorlar. Onlara göre Musk’ın kafası hep aynı anda onlarca işle meşguldü. Hem 10 dakika sonra ne yapacağını hem de 10 yıl sonrasını aynı anda düşündüğüne inanıyorlar. Fazlasıyla hırslı. Öyle ki arkadaşlarının daveti ile gittiği dağdaki bir bisiklet turunda, diğerleri kadar deneyimli ve kondisyonlu olmamasına rağmen birçok kişinin yorgunluktan kustuğu, yarıda bıraktığı parkuru o direnip tamamlamış.

Çalışanından düğününü ertelemesini istedi

Çalışma konusundaki prensiplerine herkes çok saygı duyuyor. Öyle ki yeri geliyor günde 11-12 saat durmadan çalışıyor diye anlatıyorlar onu. Uykuyu en büyük düşmanı olarak görüyor. Araya girip işleri dağıttığına inanıyor. Bu yüzden de ofiste hatta zaman zaman yerde yastıksız uyuyor ve ilk gelenin onu uyandırmasını istiyor. Herkesten de aynı fedakârlığı istiyor. Falcon 1 roketinin fırlatılacağı gün evlenecek olan bir mühendisine düğün tarihini değiştirmek için ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu bile sormuş. Onu sinirlendirmek de korkutucu. Avazı çıktığınca bağırıyor, bir anda tüm gemileri yakıyor, insanları hızla kovuyor diyorlar. Ancak daha sonra çalışanları için hiçbir masraftan kaçınmadığı partiler ve etkinlikler düzenleyip gönüllerini almayı da biliyor.